A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Külföldön tanulni jó!

A megszerzett nyelvtudás mellé önismeret, rengeteg élmény és sok-sok érdekes ember barátsága is jár. Volt szerencsém ezt kétszer átélni, és életem legjobb élményeként gondolok vissza a németországi hónapokra. Íme, néhány jó tanács, hogy mivel lehet felejthetetlenné tenni egy másik országban töltött időszakot.

Fotó: Családi kép

Tanulmányi ösztöndíjak keretében egy különleges hónapot töltöttem Bayreuthban, és egy felejthetetlen szemeszter köt Dortmundhoz. Mindegyik alkalommal egyedül vágtam neki a nagy kalandnak.

Könnyebb volt úgy beilleszkednem az új környezetbe, hogy rá voltam kényszerítve az ismerkedésre. Mindkétszer én voltam az egyetlen magyar a cserediákcsapatban, amely a világ szinte minden részéről verbuválódott össze. Ettől „különlegesnek” éreztem magam.

Tedd Magyarországot érdekessé!

Sok diáknak fogalma sem volt, honnan is jöttem, sosem hallottak Magyarországról. Így nem kellett semmilyen sztereotípiát „lebontanom”, amikor bemutattam nekik az országomat. Vittem magammal néhány tipikus magyar dolgot, amiért mindenki rajongott. A Túró Rudi, a győri édes és a pilótakeksz hamar népszerűvé vált, és természetesen a nagypapám házi pálinkája is igen keresett lett.

Ha itthonról csomagot kaptam, vagy amikor a karácsonyi szünetről visszatértem, újdonsült barátaim is lelkesen várták, milyen hazai különlegességgel kínálom meg őket. A nemzetek reggelije programon pedig körözöttet próbáltam készíteni a kint fellelhető tejtermékekből.

Vonzó magyar szavak

A nyelvünk is népszerű lett a cserediákok körében, tágra nyitott szemmel, lelkesen hallgatták, ha a szüleimmel telefonáltam. Ma is tartom pár barátommal a kapcsolatot, akik mindig büszkén csempészik bele az e-mailekbe és a Skype-beszélgetésekbe a megtanult magyar szavakat. Továbbá tizenhat évig voltam tagja egy vidéki néptánccsoportnak, így néha népdalokat énekeltem, és néhány tánclépésre is megtanítottam a többieket.

Legyél nyitott!

A külföldön töltött időszak alatt nagyon-nagyon fontos a nyitottság. Minden szervezett programon részt kell venni, főleg a megérkezéskor. A beilleszkedést szolgáló kirándulásokon, ismerkedős esteken és a bulikon lehet olyan barátságokat kötni, amelyek a kint töltött hónapokat felejthetetlenné teszik.

Érteni mások szokásait

Nyitottnak kell minden kulturális szokásra, és alkalmazkodni kell egy-egy nemzet sajátosságaihoz. A németek például nem két puszival üdvözöltek, hanem megölelgettek. Az egyetemi előadások végén pedig nem tapsoltak, hanem az asztalt ököllel kopogtatták, amihez én is hozzászoktam.  

A koreai fiúval csak néhány hét elteltével lehetett olyan közvetlenül és felszabadultan beszélgetni, mint más nemzetiségű diáktársaimmal már a megismerkedéskor. Dél-Koreában zárkózottak az emberek, így Hun-gunak kellett egy kis idő, amíg megnyílt. Ő lett egyébként az egyik legjobb barátom Dortmundban, akivel a mai napig tartjuk a kapcsolatot és már kétszer is meglátogatott Budapesten.

A spanyol társaságra természetesen mindig várni kellett, így meg kellett szoknunk, hogy ha velünk szerveztünk közös programot, azok biztosan később kezdődtek…

Kommunikálj a helyiekkel!

Még egy fontos dolog: a nyelvtudás szintjétől függetlenül szép gesztus, ha a helyiekkel az anyanyelvükön beszélünk. Egy-két szó vagy kifejezés mindig leveszi őket a lábukról.

Címkék: külföldön tanulni, nyelvtanulás, magyarok külföldön, kultúrák találkozása, tippek cserediákoknak

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!