A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Játék a kutyával

A játék minden élőlény fejlődésének és szociális kapcsolatainak fontos eleme. Éppen ezért a gazda-kutya kapcsolatban kiemelt jelentősége van a közös, ugyanakkor kontrollált játéknak. Hiszen hiába szórakozásról van szó, fontos, hogy kedvencünk végig tudja, ki a főnök.

Fotó: Thinkstock

„A játékot mindig a gazda kezdeményezi, ő irányítja és ő is fejezi be. Hiába az odahozott labda, a hisztis ugatás vagy a könyörgő tekintet: ebből ne engedjünk” – kezdi az alapvető, sokak által mégis elfeledett szabállyal Szita Boglárka kutyatréner.

Sokféle játék, egyféle hierarchia

Rengeteg dolgot játszhatunk a kutyánkkal, és itt is igaz a régi mondás: a változatosság gyönyörködtet. Leggyakrabban a zsákmányszerző játékokat preferálják a gazdák: labdát dobálnak, vagy rongyot húzogatnak a kutyával. Ugyanakkor érdemes más játékokat is felvenni a repertoárba.

„A kutyák szaglása nagyon jó, így élvezetes lehet, ha a lakásban vagy a kertben elrejtjük az állat kedvenc játékát, vagy a cserepek alá rakjuk a jutalomfalatot, amit meg kell találnia. Ha van segítőnk, aki megfogja a kutyát, jó választás lehet a bújócska: vagyis amikor mi magunk bújunk el, és minket kell »kiszagolni«.

Lehet játékosan kergetni is a kutyát: ezt nevezzük fogócskának. Illetve ott van még a földön való hempergős bunyó lehetősége: ezt azonban csak akkor javaslom, ha kiépült a bizalom, és az állat egyértelműen elismer minket falkavezérnek” – sorolja a lehetőségeket a szakember.

Labdázni is meg kell tanulni

A kutyák nem úgy születnek, hogy visszahozzák a labdát, vagy elkapják a frizbit. Meg kell nekik tanítanunk, hogyan kell bánni az eszközökkel.

„Sok kutya inkább fogócskásat szeret játszani a gazdával, és nem adja vissza a labdát, hanem azt élvezi, ha az ember kergeti. Ilyenkor érdemes két labdával kezdeni és elcsereberélni őket: ha az állat visszahozza az egyiket, eldobni a másikat.”

Találkozás egy idegen kutyával
Évente csak a bejelentett kutyatámadások száma 5000: ez napi szinten 14 eset, melyeknek több mint 90%-a emberi felelőtlenség miatt történik, és elkerülhető lenne. Éppen ezért fontos, hogy ismerjük a kutya-etikettet, és tartsuk is be, ha ismeretlen négylábúval találkozunk!
- Ha a kutyus a gazdájával van, mindig kérdezzünk rá, hogy meg szabad-e simogatni.
- Guggoljunk le, szólítgassuk kedvesen, és hagyjuk, hogy a kutya közelítsen meg minket. Ha fölé magasodva rámegyünk a kutyára, azt támadásnak vélheti!
- Először mindig szagoltassuk meg a kezünket a négylábúval, és ha pozitívan reagált, esetleg megnyalta, csak utána kezdjük simogatni, lehetőleg a pofáját alulról vagy a füle tövét. Ezzel jelezzük, hogy barátságosak a szándékaink.
- A kutyatámadások 80%-a kisgyermekekkel történik, így ha gyerek van velünk, különösen figyeljünk arra, hogy ő is betartsa ezeket a lépéseket, és hirtelen mozdulatokkal vagy hangos sikongatással ne rémítse meg az ebet.

Ha a kutya így sem engedi el a játékot, akkor fogjuk meg a nyakörvénél, a másik kezünkkel nyúljunk a szája alá, és alulról gyűrjük a foga közé az ínyét, miközben határozottan mondjuk az „Ereszd!” vagy „Kérem!” vezényszót. Mivel ez egy igen kellemetlen érzés számára, valószínűleg el fogja engedni, amit a szájában tart. Idővel már elég lesz a parancsot kiadni: hogy elkerülje a fizikai kényszert, magától fogja odaadni a játékot.

A játék mint motivációs eszköz

A játék legalább akkora jutalom a kutyának, mint egy finom falat, egy ingergazdag séta vagy egy kiadós simogatás. Persze csak abban az esetben, ha tudja: különleges ajándékról van szó, amit ki kell érdemelni, nem jön automatikusan, ha éppen megkívánja.

Éppen ezért érdemes azokat a játékszereket, amikkel együtt szoktunk játszani, napközben eltenni, hogy ne legyenek mindig a kutya közelében, és csak akkor elővenni, ha játékidő van. Így a négylábú jobban fogja értékelni, ha előkerülnek. Annyira, hogy akár a tanítás, trenírozás eszközeként is használhatjuk a kedvenc labdát, rongyot.

„Feladat előtt hecceljük fel a kutyát úgy, hogy megmutatjuk, megmozgatjuk a játékot, de nem adjuk oda. Amikor már motivált, kérjük tőle a feladatot. Ha jól megoldja, akkor jöhet a játék, majd kis idő múlva a következő feladat” – javasolja a szakember.

Bármit is játszunk kis kedvencünkkel, egy szabályt mindig tartsunk be: ne hagyjuk, hogy a kutya bedurvuljon. Ha ez megtörténik, azonnal szakítsuk meg a közös játékot. Mert hiába a játék, sose veszítsük szem elől, ki az úr a háznál!

Címkék: kutya, játék, motíváció, kutyakiképzés, tréner, falkavezér, háziállat, gazda, szociális kapcsolat, kontrollált játék

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!