A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Istenek gyümölcse

Ha elragadna a kissé túlzó hév, azt mondanám, a szőlő az istenek gyümölcse. És lenne is ebben igazság, mert élettani hatása annyira sokrétű, felhasználhatósága olyan szerteágazó, története pedig oly régi, hogy csak szuperlatívuszokban érdemes róla beszélni.

Fotó: Kandikó Éva

A szőlőhöz egészen sokáig hozzájuthatunk, mert már a nyár közepén megérkeznek az importadagok, novemberig kitartanak a hazai készletek, s utána ismét jön az import. Ha pedig arra gondolunk, hogy a szőlőből milyen finom borok készíthetők, tényleg azt kell gondolnunk, hogy ez a gyümölcs az istenek ajándéka. Összeállításunkban könnyed szőlős ételeket szedtünk csokorba.

Kecskesajtos köntösbe burkolt szőlő
Nagyszerű, és végtelenül egyszerű, ugyanakkor roppant mutatós előétel, bármilyen vendégségre megfelel, nem fogunk vele szégyent vallani.

Hozzávalók: 20 dkg natúr krémsajt, 20 dkg kecske krémsajt, piros és zöld szőlőszemek, ideális esetben mag nélküli fajta, 25 dkg dió apróra vágva
Elkészítés: A kétféle sajtot hagyjuk szobahőmérsékletűre melegedni, majd összekeverjük. Ha szükséges, kicsit megsózzuk. Két kiskanál segítségével minden szőlőszemet félig vagy egészen vonjunk be a krémsajttal, ahogy szeretnénk, majd hempergessük meg a darabolt dióban. A tálalásig mindenképpen tartsuk hűtőben!

Töltött szőlőlevél, dolmades
A görög konyha megkerülhetetlen előétele a dolmades. Sajnos nálunk nehéz hozzájutni az alapanyaghoz, nevezetesen a permetet nem látott, friss szőlőlevélhez. Ha mégis szert teszünk rá, mindenképpen próbáljuk ki ezt a déli ételt, amely méltán népszerű Görögországban, a Balkánon és a Közel-Keleten is.

Hozzávalók: 60 ml olívaolaj, 1 nagy fej vöröshagyma apróra vágva, 2 gerezd fokhagyma finomra vágva, 50 dkg darált marhahús, 10 dkg zöldborsó, 2 dl basmati rizs megmosva, ½ csésze friss tárkony apróra vágva, ½ csésze kapor apróra vágva, 1 csokor petrezselyem apróra vágva, 1 teáskanál őrölt fahéj, szőlőlevelek megmosva, szárazra törölve, 1,2 dl friss citromlé, 2 evőkanál cukor, só, bors

Elkészítés: A szőlőleveleket mossuk meg, majd kb. 3-4 percig főzzük forró vízben, hogy megpuhuljanak. Szűrjük le, tegyük félre őket.

A töltelékhez egy serpenyőben melegítsük fel az olajat, tegyük bele a hagymát és a fokhagymát, pároljuk 4-5 percig. Ekkor tegyük a serpenyőbe a darált marhahúst, és szintén kb. 5 perc alatt pirítsuk barnára. Mehet az edénybe a kapor és a tárkony. Sózzunk, borsozzunk.

Végül tegyük az edénybe a rizst és a borsót, öntsük fel fél liter vízzel. Fedjük le, és kb. 40-45 percig főzzük az ételt. Ha puhára főtt a hús és a rizs is, végezetül ízesítsük az ételt a petrezselyemmel és a fahéjjal.

Töltsük meg a szőlőleveleket. Mindegyik közepébe tegyünk 2 evőkanál tölteléket, hajtsuk a levelek két szélét a töltelékre, majd a szabadon maradt széle felől tekerjük fel a levelet. Béleljünk ki szőlőlevelekkel egy megfelelő méretű edényt, ültessük bele egy sorban a batyukat, majd öntsük rá a citromlé és a cukor keverékét, nagyon gondosan fedjük le az edényt, és a legkisebb lángon pároljuk még 40 percig. Tálalás előtt hagyjuk kihűlni.
 
Szőlőlekvár
Talán kicsit furcsán hangzik, de szőlőből is lehet isteni lekvárt készíteni, van egy erre kifejezetten alkalmas fajta, az otelló. Rendkívül finom, sokféle édességhez használható csemege. Csodás színe miatt nagyon dekoratív, ezért torták és sütemények díszítésére is tökéletes.

Hozzávalók: 2 kg nagyon érett, édes otelló szõlõ, 60 dkg kristálycukor, 1 citrom reszelt héja, 1 mokkáskanál õrölt fahéj

Elkészítés: A szõlõt többször váltott vízben megmossuk, lecsöpögtetjük, leszemezzük, és még egyszer szűrõbe téve megmossuk, ismét lecsöpögtetve. Lábasba rakunk egy réteg szõlõszemet, rászórunk egy réteg cukrot, és a fűszerekbõl egy keveset. A rétegezést addig folytatjuk, amíg tartanak a hozzávalók. Fedõ nélkül, kis lángon kezdjük fõzni.

A tetejére feljövõ habot és szõlõmagokat kis szűrõkanállal folyamatosan leszedegetjük, amíg csak tart a habképzõdés, illetve addig, amíg az összes szõlõszem fel nem pattan. Ha már nem jön fel mag a tetejére, lezárjuk alatta a lángot, és tűzforrón kisméretű, kiforrázott üvegekbe töltjük. Megvárjuk, amíg a teteje megbõrösödik, kevés szalicilt teszünk rá, és lezárjuk. 

Címkék: szőlő, kóstoló, ételek szőlővel, töltött szőlőlevél, dolmades, kecskesajtos köntösbe burkolt szőlő, szőlőlekvár

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!