A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Idősebb férj, idősebb feleség?

A társadalom általában elítéli a nagy korkülönbség ellenére szövődött kapcsolatokat. Azt feltételezzük, hogy a fiatalabb fél ellenszolgáltatást vár, amiért a fiatalságát, szépségét adja az idősödő másiknak.

Fotó: Shutterstock.com

Lépjünk túl ezen, bár nyilván ilyesmi is előfordul. De mi van akkor, ha valaki valóban csak idősebb, sőt, jóval idősebb emberekben találja meg a szerelmi partnerét, partnereit? Kóros-e az ilyen kapcsolódás, lehet-e eredményes, boldog, kiteljesedett az ilyen házasság?

Freud betegesnek találná

Sigmund Freud Szophoklész tragédiájának hőséről, Oidipuszról nevezte el az általa felvázolt pszichés problémát, amikor egy felnőtt a szülőjével hasonló korú emberhez kötődik szexuálisan. Freud szerint minden fiú eljut erre a pontra 3 és 7 éves kor között, amikor tudat alatt az anyjához vonzódni kezd, az apjával viszont keményen rivalizál. Ezt a konfliktust az érzelmi fejlődés során kinövi.

Ha nem képes erre, megmarad az érzelmi fejlődésnek ezen a szintjén, ami eredményezheti a nagy korkülönbséggel rendelkező partner keresését. Bár Szophoklész történetében Oidipusz mind a vérfertőzést, mind az apagyilkosságot úgy követi el, hogy fogalma sincs, hogy valójában a szüleivel áll szemben, a freudisták ezt azzal magyarázzák, hogy az Oidipusz-komplexus elfojtva, tudat alatt él az emberekben.

Bukdácsolunk…

Freud fejlődéselméletének lényege, hogy a gyermeknek minden fejlődési szakaszban meg kell oldania egy érzelmi konfliktust, hogy továbbléphessen a következő fejlődési szakaszba. Ha a gyermek valamelyik szakasznál megtorpan, mert a konfliktust nem tudja megoldani, akkor nem fog kifejlődni az egészséges felnőtt személyiség, és nehézségei lesznek például a szeretet, a párkapcsolat és a rivalizálás területén.

A lányok freudi komplexusa

Fotó: Shutterstock.com

Hasonlóképpen a fiúkhoz, a görög drámák a lányoknak is tartogatnak ’freudi’ félnivalót. Az Electra című tragédiában a növekvő lány rájön, hogy nincs hímvesszője, amiért anyját hibáztatja, és szörnyen haragszik rá (péniszirigység), miközben szerelmes vágyak ébrednek benne apja iránt. Normális esetben a kislányok a személyiségfejlődés konkrét időszakában elengedik a péniszirigységet, megbékélnek anyjukkal, és kialakul a szuperego (felettes én).

Ha ez nem történik meg, a felnőtt nőben megmarad az anyja korabeli nőkkel szembeni ellenszenv és gyűlölet, illetve az apja korú férfiak iránti vonzódás, érzelmi és szexuális igény, vagy éppen a férfiakkal való intimitás teljes kizárása, hiszen a testiség emlékeztetné őket a hiányosságukra. Fontos megjegyezni, hogy Freud Oidipusz- és Elektra-elméleteit a modern pszichológia sok szempontból megkérdőjelezi.  

Irreális elvárások

Fotó: Shutterstock.com

A mai pszichológusok tapasztalatai szerint tény, hogy a legtöbb nő az apja, a legtöbb férfi pedig az anyja tulajdonságait keresi a partnerében. Ez akkor is így van, ha az apa vagy anya nem volt éppen tökéletes, sőt akkor is, ha erőszakos, durva, szeretetlen vagy teljesen közönyös volt. Ez az összehasonlítgatás tudattalanul működik, és nemhogy segítené, de akadályozza az egészséges férfi-nő kapcsolatot. Mert mit is várunk egy apától vagy anyától? Pontosabban a lelkünkben idealizált szülőtípustól?

Hogy megvédjen, meghallgasson, szeretgessen, megmentsen, gondozzon, mindezt mindenféle ellenszolgáltatás és természetesen szex nélkül. Ezt a fajta mindenekfeletti ragaszkodást egy felnőtt párkapcsolatban nem várhatjuk el, hiszen ott egyenlő felek vagyunk, megjelenik az adok-kapok egészséges mérlege, és alapvetően fontos a szex.

Így aztán a legtöbb ilyen kapcsolat csalódást okoz, a szerelmében a szülőt kereső ember menekül egyik kapcsolatból a másikba, esetleg többször el is válik. Mindezt egészen addig teszi, amíg nem tudatosul benne, hogy az elvárásai irreálisak, mert senki sem érhet fel a gyerekszemmel megítélt vagy vágyott, mesebeli, imádott tündérszülő ideáljához.

Imádom az illatát!

Mi lehet a megoldás? Át kéne gondolnunk, hogy milyen tulajdonságokat tartunk a legfontosabbnak egy férfiban vagy nőben, aztán azt is, milyen tulajdonságokkal illetnénk az édesapánkat vagy anyánkat. Ha a két lista túlságosan hasonló, akkor nagyon valószínű, hogy a választásainkat a szülőnk iránti rajongás vagy vágyakozás irányítja. De még így is hiába próbálunk okosak és tudatosak lenni, hiszen a hormonjaink is csapdát állíthatnak.

A Chicagói Egyetem orvosai felfedezték, hogy a nők azokat a férfiakat tartják vonzónak, akiknek természetes illata hasonló az édesapjukéhoz. A kísérlet során 49 nőt kértek fel, hogy szagoljanak meg néhány trikót, melyet két egymást követő éjszakán más-más férfiak viseltek. Az így kiválasztott férfiakat genetikai vizsgálatnak vetették alá, és megállapították, hogy jellemző összefüggés van az adott férfiak immunrendszerét meghatározó gének és a kiválasztó nő apjának génjei között.

Fotó: Shutterstock.com

TESZT: Lelki késztetés vonzza az idősebb partnerhez?  

Felelj a kérdésekre, és jegyezd fel, hányszor feleltél igennel.

  1. Gyerekkoromban attól féltem, soha nem találok majd olyan férjet/feleséget, amilyen az apám/anyám.
  2. Szexuálisan azt a típust tartom vonzónak, aki úgy néz ki, mint az apám/anyám.
  3. Rendszeresen keveredek olyan férfiak/nők közelébe, akik pont olyan léhűtők/gonoszok/könyörtelenek/agresszívak/felelőtlenek…, mint az apám/anyám.
  4. Azokat a férfiakat/nőket tartom érdekesnek, akiknek ugyanaz a hivatásuk/hobbijuk, mint az apukámnak/anyukámnak.
  5. Azok a férfiak/nők érintenek meg, akik jellemükben hasonlítanak az apámra/anyámra.
  6. Ha olyan férfival/nővel vagyok, aki hasonlít az apámra/anyámra, biztonságban érzem magam.
  7. Rendszeresen belezúgok a tanáraimba, orvosaimba vagy a főnökeimbe.
  8. Néha megijedek, hogy az új pasim/barátnőm nem elég jó apámhoz/anyámhoz képest.
  9. Felizgat, ha egy pasi/nő irányít, felügyel, büntet vagy jutalmaz.
  10. Szexuálisan vonzanak a jóval idősebb férfiak/nők.

ÉRTÉKELÉS – Minden „igen” válasz 1 pontot ér

  • 0–2 pont: Vigyázat, ha apánk/anyánk szöges ellentéte vonz minket, talán még mindig a bűvkörében vagyunk. A dac, hogy csak azért se legyen olyan a szerelmem, mint a szülőm, nem jelent érzelmi szabadságot.  
  • 3–5 pont: Rendben van, ha édesapánk/édesanyánk értékeit nem tagadjuk meg, és bizonyos mértékig szeretnénk viszontlátni a partnerünkben. Ebben az esetben, úgy tűnik, nincs szó kóros érzelmi függőségről, a teszt kitöltője felnőtt, érzelmileg független emberként áll a kapcsolataihoz.
  • 6–8 pont: Nem igaz, hogy egy nagyszerű szülő gyermeke ne találhatna az aputól/anyutól különböző, ám mégis nagyszerű partnert magának. Át kellene gondolni, egy újabb apucit/anyucit keresünk-e, vagy egy érett, szerető férfit.
  • 9–10 pont: Az ellentétes nemű szülőjüket feltételek nélkül tökéletesnek tartó, idealizáló emberek lelke a mai napig egy gyermeké. Itt az ideje felnőni. Talán nem ártana ehhez szakember segítségét kérni. 

Címkék: teszt, sigmund freud, oidipus-komplexus

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!