A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hőhullám

Itt a nyár, s máris sokan latolgatjuk, vajon ezúttal milyen idő vár ránk. Újabb hőségriadóval teli, fülledt, szinte mediterrán hónapok jönnek? A tó, sőt, a tenger vize sem hűsít, mert olyan, mint a fürdővíz? Az éjszaka sem hoz enyhülést, megint nem tudunk majd aludni a forróságtól? Vagy visszatérhet a vakációra az az elviselhető évszak, amelyet a nagyszüleink emlegetnek?

Fotó: Getty Images

Magyarország időjárásának változását nemcsak az idősebbek tapasztalatai, hanem az OMSZ mérései is igazolják. „A melegedés a változás legnyilvánvalóbb tünete. Minden évszak melegszik a méréseink szerint, de ezek közül is a nyár leginkább.

Ez a folyamat az utóbbi harminc évben felgyorsult, a középhőmérséklet 1,8 °C-kal növekedett országos átlagban" – mondja  Lakatos Mónika, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársa. A csapadék mennyisége éves szinten lényegesen nem változott az utóbbi évtizedekben, de hosszú távon tavasszal kevesebb eső esik, nyáron pedig több, és az is szeszélyesen.

A melegedés mértéke nem egyenletes a világban
A növekvő hőmérsékletek miatt a párolgás is megnő, ami a víz körforgásának felgyorsulásához vezet. Ez egyes régiókban aszályokat, máshol heves esőzéseket, áradásokat, földcsuszamlásokat okoz. Magyarország a globális átlagnál jobban melegedő régiókhoz sorolható. Az OMSZ szerint a század közepére 1,4-2,6 °C-os, míg a század végére 4-5 fokos növekedést is elérhet a nyári középhőmérséklet az 1961-1990-es referencia-időszakhoz képest. A legkomolyabb hőhullámos napok száma két héttel, helyenként akár egy hónappal is megnövekedhet a század utolsó évtizedeire.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat 1901 óta rögzíti a mérési adatokat. A szakértő szerint a fagyos napok száma mintegy két héttel csökkent a múlt század eleje óta. A száraz időszakok hosszabbak, átlagosan 5 nappal évente.

2015-ben a rekordok nyara volt

A klímaváltozás miatt a szélsőségek gyakoribbá váltak hazánkban is. A tavalyi nyár bővelkedett melegrekordokban. Öt hőhullámos időszakot éltünk meg, júniusban és augusztus végén másodfokú hőségriadó lépett érvénybe, a további három pedig indokolttá tette a legkomolyabb, a harmadfok kiadását.

Az állóvizek hőmérséklete is szokatlanul meleg volt a hosszan tartó hőség miatt. Augusztus 10-én Siófoknál 29 fokos volt a Balaton. Augusztus 27-től ismét másodfokú hőségriasztás volt érvényben, még szeptember első két napján is.

Trópusi éjszakák

Rekordszámú, 34 trópusi éjszakát tapasztaltak Budapesten, vagyis a hőmérséklet éjszaka sem csökkent 20 fok alá. Továbbá 27 nap felelt meg a hőségriasztás legmagasabb fokozatának a fővárosban, ez szintén rekord.

Változó természet
A világ legnagyobb természetvédelmi szervezete, a WWF (World Wide Fund for Nature) szerint sok állat- és növényfaj nem tud alkalmazkodni az éghajlat gyors változásához. 2050-re a fajok 20-40%-a eltűnhet a Föld színéről - figyelmeztet a Természetvédelmi Világalap magyarországi szervezete.
A kétéltűek közül veszélyeztetett például a foltos szalamandra, amely a középhegységek állandóan párás, hűvös patakvölgyeiben él, vagy a szintén a vizek világához kötődő vidra. A növények közül különösen veszélyeztetettek a sziklagyepekben, hegyi réteken vagy hegyvidéki erdőkben élő, kis elterjedésű védett fajok.
A mérleg másik serpenyőjében találhatók az előretörők, amelyek hasznot húznak az éghajlatváltozásból, és terjeszkedni kezdenek. Egy részük eddig még alig volt jelen Magyarországon, vagy egyenesen másik kontinensről való, mint a kertekből ismert agáve-fajok, vagy a Budapesten is terjedő amerikai lepkekabóca. Az idegenek között ott vannak az özönfajok is, amelyek ellenségek híján hatalmas területeket hódíthatnak el a nálunk honosaktól. Ilyen a selyemkóró, vagy az ijesztő módon elszaporodni képes sáskák. A kórokozó fajok elterjedésének változása ugyancsak küszöbön áll.Forrás: (Forrás:wwf.hu)

Csapadékból sem volt hiány a tavalyi nyáron. Július 8-án Fehérvárcsurgón 30 perc alatt közel 40 mm eső hullott. Ezen a napon mérték az évszak legerősebb széllökését Aszódon, ami 130,7 km/h-s volt. Az augusztusi forróságot 17-én több helyen felhőszakadás, özönvízszerű zivatar zárta. Budapesten 115,4 mm eső hullott, amely városszerte károkat okozott, utakat mosva alá, pincéket öntve el.

Mi várható?

„Ha a tendenciákba illő nyár lesz idén, akkor az átlagosnál melegebb várható, de nem kizárt, hogy több napig a vártnál hűvösebb is lesz az idő, a nyaralók legnagyobb bánatára. Ennek viszont a nagyvárosok lakói örülhetnek, mert a városhatás tovább fokozza a nyári hőséget, ami egyre nagyobb egészségügyi kockázattal jár a hőhullámokkal teli nyarakon" – mondja az OMSZ munkatársa.

Azért ha nyaralni indulunk, legyünk optimisták, és pakoljunk csak bőven a szép nyári ruhákból!

Címkék: nyár, hőhullám, nyaralás, nyári időjárás, rekordmeleg, omsz

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!