A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Hogy irigyelhet, ha szeret?

A szerelem, a szeretet az önzetlenségről szól, a másik csodálatáról, segítéséről, sikerének ünnepléséről, a közös örömökről. Hogy lehet az, hogy mégis felbukkanhat az irigység egy szeretetkapcsolatban?

Fotó: Shutterstock.com

Az együttéléskor természetszerűleg felmerül a kérdés, ki döntsön a nyaralásról, ki mosogasson, ki vigye le a szemetet, ki járjon a kocsival. Melyikük régi álma váljon valóra – a másik álmának rovására –, melyikük hivatása, ideje fontosabb. Egy egészséges szintű versengés akár még előre is lendítheti a kapcsolatot, ám ha ez kórossá válik, és irigységgé, gyűlölködéssé fajul, végleg meg is mérgezheti azt.

Én ’csak’ anya vagyok…

Gyakori probléma, amikor egy együtt induló párból az egyik megtorpan a karrierépítésben a gyerek érkezésekor, míg a másik tovább száguld. Ha a két ember nem tudja ezt okosan, kommunikálva megoldani, például a feleség semminek érzi magát, mert hiába diplomás, már ’csak’ egy anya, aki nem szabadulhat a büfis pelenkák és a kinyúlt mackóalsók fogságából, miközben a férj ápolt, illatos, öltönyös, egyre menőbb üzletember, akit csinibabák táncolnak körül a munkahelyen – akkor baj lesz.

Szükséges lenne, hogy átsegítsék egymást ezeken az időszakokon, értékeljék egymás feladatát, és nyújtsanak támogatást, például időt a feleségnek, amit a saját felépítésére, ápolására fordíthat. Ha ez megoldatlan, a feleségben egyre inkább megjelenhet az irigység a férjével szemben, illetve a saját pályatársaival szemben, akik továbbrepültek.

A fő, hogy kínozzon!

Fotó: Shutterstock.com

Dr. Neel Burton pszichiáter és író szerint három feltételnek kell teljesülnie ahhoz, hogy megjelenjen szívünkben az irigység gyötrő, gyilkos érzése.

Először is szembe kell találni magunkat valakivel, akinek valamije jobb vagy szebb vagy értékesebb, mint a miénk. Másodszor fontos, hogy mindazt, amije az illetőnek van, a magunkénak kívánjuk, úgy érezzük, hogy az nekünk jár. Harmadszor pedig a felbukkanó érzés, melyet ez a helyzet ébreszt, legyen egyre kínzóbb, fájdalmasabb, elviselhetetlenebb. Vagyis az irigység nem más, mint szenvedés, amit mások előnyösebb helyzete éleszt fel bennünk.

Van, hogy az irigységet észre sem vesszük, hisz azt tanultuk kicsi gyerek korunk óta, hogy ez csúnya, illetlen érzés. Csak az tűnik fel, hogy az arcizmaink megmerevednek, a fejünk megfájdul, a gyomrunk lüktet.

Az egyik legádázabb érzelem ez, foglalkozik vele a világirodalom, megírják a mitológiák, még a Biblia is úgy említi, mint főbűnt, vagyis olyan bűnt, amelyért pokol jár. Jól illusztrálja az irigység tobzódó, fékezhetetlen érzelmeit a történet, amikor Káin megöli testvérét, Ábelt, mert úgy véli, őt az apjuk jobban szereti.

Pusztít és megbetegít

Azt mondják, hogy az irigység keltette érzelmek a testi állapotra is rossz hatással vannak. Fertőzéseket, szív- és érrendszeri megbetegedéseket okoz, továbbá mentális problémákat kreál, mint a depresszió, szorongás, álmatlanság. Dr. Bagdy Emőke pszichológus szerint az irigység és a harag keltette érzelmek felbukkanásakor elönti a stresszhormon a szervezetet, vagyis úszunk a gyilkos érzelmekben. Az irigység fájdalmát az alsóbbrendűség érzése is fokozza, sőt, kreálja.

Régi történet

Fotó: Shutterstock.com

Mint minden lelki sérülésünk, az irigység is legtöbbször a gyermekkorból ered. A pszichológia szerint a felnőttkori irigység visszatérés egy korábbi életkorunkba, egy korábbi fájdalmunkhoz. A szülő-gyermek kapcsolatnak, a nevelésnek nagy szerepe van abban, hogy legyőzzük ezt az állatvilágból megöröklött, ősi ösztönt.

Ha a szülő a kora gyermekkorban elég biztonságot, szeretetet, bátorítást tudott adni, akkor felnőttkorra az irigység, ha felbukkan egyáltalán, kezelhető mértékű lesz.

Ki kell emelni még a testvérféltékenység kérdését is: a szülőnek nem szabad egyik gyermekét a másikkal összehasonlítgatni, egyiket a másik elé állítani, mert a fájdalmas érzés, amely az elnyomott testvérben ébred, később a párkapcsolatokban újraéled, és versengésre ösztönöz.

Összegezve megállapíthatjuk, hogy az irigység alapja szinte minden esetben az önbizalomhiány és az abból fakadó szorongás. Ezért lehetséges tehát, hogy a párkapcsolatokban is felbukkanhat ez az érzés. Akkor vágyunk fájdalmasan mások sikerére, hatalmára, tárgyaira, ha úgy érezzük, nekünk sosem lesz módunk ugyanezt birtokolni, mert nem vagyunk hozzá elég okosak, ügyesek, szerethetők.

Ördögi kör ez, hisz titkon úgy képzeljük, hogy az irigyelt tárgyak vagy dolgok birtokában majd szeretetreméltóbbá válunk mások szemében, hiszen az irigység rejtett motivációja a sóvárgott elismerés, szeretet.

Hogy szabaduljunk meg az irigység érzésétől?

Fotó: Shutterstock.com

  1. Legfontosabb, hogy először is ismerjük be önmagunk előtt, hogy amit a másik iránt érzünk, az irigység. Ezt nehéz belátni, mivel úgy neveltek, hogy egy szeretetkapcsolatban az irigység képtelenség és tilos.
  2. Ha sikerült tisztáznunk a saját érzelmeinket, gondoljuk át, hogyan tehetnénk szert mind arra, amit a másikban irigylünk, és egyáltalán, szükségünk van-e rá. Talán a gyesen lévő kismama a gyereknevelésben is megélheti ugyanazokat a sikereket, melyeket férje a munkahelyén.
  3. Beszéljünk őszintén a párunkkal, mondjuk el, milyen problémáink vannak önmagunkkal, és kérjük meg, hogy segítsen megoldást találni vagy átlépni ezen. Egy őszinte beszélgetéssel elnyerhetjük támogatását, és megszűnik a titkos gyűlölködés. Hiszen nem versengenünk kell egy kapcsolatban, hanem együttműködnünk.
  4. Próbáljuk felidézni, milyen gyerekkori események kelthetik életre bennünk a mások javaira, sikereire való irigykedés hajlamát. Felnőttként visszanézve talán megértjük, gyerekként sem bizonyos tárgyakra, dolgokra vágytunk, hanem az elmaradt dicséretre, biztatásra, szeretetre.

Címkék: írigység, káin és ábel, főbűn, irigység a párkapcsolatban

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!