A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Harmóniát hozó ételek?

A kínaiak, ha megbetegednek, először nem gyógyszerekhez, hanem az ételekhez nyúlnak. Filozófiájuk szerint az emésztőrendszer az ember középpontja. Ha ez jól van, minden szervünk egyensúlyba kerül. Több ezer éves gyógyító konyhájuk Európában is egyre terjed, mert egészséges, finom, és a helyi étkezési szokásokra szabható.

Fotó: Thinkstock

A kínaiak úgy tartják, hogy születésünk után elsősorban a levegőből és a táplálékainkból nyerjük az energiát, ezért egyáltalán nem mindegy, mit viszünk be a szervezetünkbe. Egész életszemléletük, filozófiájuk az 5 elem tana köré épül. A Fa, a Tűz, a Fém, a Víz és a Föld energiája vesz körbe minket, és bennünk is megtalálható mind az öt elem. Mindegyikhez más-más szervek és ízek tartoznak. Akkor leszünk egyensúlyban, hogyha az öt elem energiáját minden étkezéssel magunkhoz vesszük.           

„Az elemek egymásba alakulásával – a Víz táplálja a Fát, a Fa a Tüzet, a Tűz a Földet, a Föld a Fémet, a Fém a Vizet – leírható minden ciklikus folyamat: az évszakok változásai, egy napunk, az emberi élet szakaszai. Ezért, ha az öt elemhez igazítjuk a táplálkozásunkat, harmóniában élünk a természet változásaival, és ellensúlyozzuk az ártó hatásokat” – magyarázza Farkas Viktória, bloggernevén „Kicsi Vú”, az Ötfűszer Főzőiskola alapítója.

Minden szerv kapjon információt!
Az öt elem a testünkben is megtalálható, és az öt alapízzel az adott elemet jelképező szervek működését serkenthetjük. A Fa elemhez tartozik a máj és az epehólyag (savanyú), a Tűz két szerve a szív és a vékonybél (keserű), a Földé a gyomor és a lép–hasnyálmirigy (édes), a Fémhez a tüdő és a vastagbél tartozik (csípős), míg a Víz elemé a vese és a húgyhólyag (sós).

„Ha savanyút eszünk, az először a májba és az epehólyagba jut. Nem lehet véletlen, hogy az oroszok a vodka mellé savanyú uborkát esznek – így segítik a máj működését. Ezek az összefüggések a diagnosztikában is segítséget jelentenek. Ha egy bizonyos ízt kívánunk, az annak a jele, hogy a hozzá tartozó szerv energiahiányos állapotban van” – mondja Viktória.

A kínai gyógyászat nem betegségekről beszél, hanem diszharmóniáról – például túlzott belső melegről vagy hidegről, túlzott nedvességről vagy szárazságról, ami végül betegségekhez vezethet. A kínaiak szerint a táplálkozásunkkal mindezt befolyásolhatjuk. Megkülönböztetnek meleg és hideg típusú embereket.

„Aki fázós, sokszor hideg keze-lába, kívánja a meleg ételt és a forró teát, éjszaka gyakran kijár wc-re, az hideg típus, őt melegíteni kell. Aki gyakran izzad, általában melege van, szeret hideget inni, sokszor szomjas, és gyulladásokra hajlamos, az belül meleg. Neki az tesz jót, ha több frissítő hatású ételt eszik.”

Az évszakoktól is függ, hogy éppen milyen ételeket ajánl a kínai konyha.

Minden évszakban van valamilyen külső ártó hatás, amit ellensúlyozni kell. Nyáron a hőségtől kell óvnunk magunkat, főleg a szívünket. Igyunk frissítő italokat – mentateát, limonádét, citromfűteát –, együnk több nyers ételt, de fűszerekkel, főtt hüvelyesekkel vagy gabonával kombinálva, és kerüljük a melegítő hatású alkoholokat, a szárító kávét, a fekete teát és az erősen csípős, fűszeres és zsíros, nehéz ételeket” – tanácsolja Kicsi Vú.

Tavasszal a méregtelenítő hatású zöld leveles zöldségeket, ősszel-télen a tartalmasabb, hosszabb főzési eljárásokkal készült fogásokat fogyasszuk.

Együnk úgy, mint dédanyáink!
Nem kell kínai alapanyagokat használnunk, ha ezt a típusú táplálkozást akarjuk követni. Magyaros ételeket is főzhetünk az öt elem alapelvei szerint. A lényeg, hogy benne legyen mind az öt alapíz (édes, savanyú, sós, csípős, keserű), és olyan ételeket főzzünk, amelyek az évszaknak és a saját típusunknak megfelelően energetikailag pozitívan hatnak ránk.

A kínai konyha elve is az, hogy minél több főtt ételt együnk, mert a főzés egyfajta előemésztés, így megkönnyíti az emésztőrendszer munkáját – főleg a meleg reggeli nagyon fontos.

„Nagyon hasonlít dédanyáink táplálkozásához, az egyszerű, népi konyhához, amikor még abból főztek az emberek, amit a természet az adott évszakban kínált. Nem voltak gyorsételek, nem ettek annyi kenyeret, reggelire és vacsorára is kásákat, leveseket főztek. Ha például a zöldbableves készítésekor figyelünk rá, hogy mind az öt alapíz belekerüljön – teszünk bele kevés citromlevet, zöldfűszereket, tészta helyett kölest –, akkor alkalmaztuk az 5 elem konyha szabályait – mondja Kicsi Vú. – A legjobb, ha ez a levest egy könnyű nyári vacsoraként tálaljuk.” 

Címkék: egészséges táplálkozás, kínai konyha, öt elem, öt elem konyhája, hideg típus, meleg típus

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!