A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Genetika vagy nevelés

Lapunk hasábjain sokszor foglalkoztunk azzal, hogy a tehetség öröklődik-e. Czeizel Endrétől a modern amerikai kutatókig kerestük a bizonyítékokat, vajon a gének örökítik-e a tehetséget, avagy a nevelésnek köszönhető az átütően sikeres megnyilvánulás. Mert vannak híres szülők hétköznapi csemetékkel, és átlagos képességű szülőknek is lehet kiemelkedően tehetséges gyerekük.

Fotó: Europress/Getty Images

Mindig a zenei tehetség öröklődésével szoktunk példálózni. Emlegetjük a kis Mozartot, akinek az apja rendelkezett némi zenészi talentummal, s fia tehetségét felismerve arra nevelte a kis Wolfgangot, hogy csak a zenével foglalkozzon.

Soha nem tudjuk meg, vajon Mozart egy szegény földműves vagy kondás fiaként csak magában dúdolgatta volna-e a Varázsfuvolát, vagy tehetségével amúgy is kitört volna, s a legnagyobb zeneszerzővé válik.  

A másik állandó példa a zenei talentum megnyilvánulására a Bach család. Itt is valami genetikailag öröklődő képességről lehet szó, mivel sok tehetséges muzsikus származik közülük, a legnagyobbal, Johann Sebastiannal.

A huszadik század fordulóján élő Rudolf Steiner filozófus dolgozta ki az  antropozófia elméletét. E kifejezés a görög „antropos" (ember) és a „sophia" (bölcsesség) szavak összetételéből ered, jelentése pedig „az ember bölcsessége". Újfajta világképének felépítése közbentartotta meg Steiner azokat az előadásait, melyeknek szövegéből A zeneiség lénye és a hangélmény az emberben című munkáját összeállította.

Beszédei során Steiner behatóan foglalkozott a Bach családdal is. „A zenei tehetség átvitele pusztán fizikai öröklődés. A fizikai öröklődés e kérdését felületesen válaszoljuk meg, ha világossá tesszük, hogy az ember zene iránti tehetsége a fül berendezésétől függ.

Semmiféle zenei tehetség sem jelentene semmit, ha az érintettnek nem lenne zenei füle; a fülnek különösen be kell rendezkednie erre a tehetségre. S ennek a zenei tehetségnek tisztán testi alapja az, ami nemzedékről nemzedékre öröklődik. Így van egy muzikális fiú, apa és nagyapa, akiknek mind muzikális fülük van. Ahogy a test fizikai formái, például az orré, egyik generációról a másikra öröklődnek, ugyanúgy a fül szerkezeti viszonyai is." 

Steiner leírása és a modern genetika kutatásai együtt világítanak rá a lényegre, meg is válaszolva a genetika, avagy nevelés kérdéskörét. Ha megvan az adottság – legyen az jó hallás, színészi képesség vagy rajztehetség – a fejlesztés az, ami a képességből, az adottságból kibonthatja a tehetséget.

 

Címkék: nevelés, tehetség, genetika, öröklődés, rudolf steiner, antropozófia

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!