A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Főszerepben: a hagyma

A hagyma a legtöbb ételben csupán az összetevők egyike, bár nélküle biztosan nem ugyanolyan ízű az étel. Gondoljunk csak a pörköltre, amelyből ha hiányzik a szaftja, nem lesz oly ízletesen sűrű. De a lecsó és a dödölle íze is sokkal szegényebb lenne hagyma nélkül. Ám az örök második hagyma kaphatna több reflektorfényt is, mert bizony remek főételeket készíthetünk belőle. A hagymakrémlevesen és a rántott hagymakarikán túl is akad szép számmal a hagymának főszerep.

Fotó: Shutterstock.com

Töltött pikáns hagymakarika

Amennyire egyszerű ez az étel, olyannyira finom is. Mindezeken túl az a jó benne, hogy akár gluténmentesen is elkészítheted. Ehhez nem kell mást tenned, mint kihagyni a finomlisztet a panírból, és pusztán tojásba, valamint zabpehelylisztbe forgatni a megtöltött hagymakarikákat.

Köretként is többféle megoldás létezik a salátától a sült burgonyán át egészen a rizibiziig. Személyes kedvencünk azonban a sült édesburgonya hasáb, amely ugyanúgy készül, mint a hagyományos, csak épp batátából.

Hozzávalók: 25 dkg darált pulykahús, 5-6 nagyobb fej vöröshagyma vagy fehér salátahagyma, 1 teáskanál őrölt pirospaprika, fél teáskanál őrölt rozmaring, fél teáskanál őrölt fűszerkömény, fél teáskanál őrölt fekete bors, 1 teáskanál oregánó, 1 teáskanál bazsalikom, fél teáskanál fahéj, fél teáskanál só, 3-4 tojás, 20 dkg liszt, 1 csomag zsemlemorzsa, olaj vagy zsír a sütéshez

Elkészítése: A meghámozott hagymákat legalább egy centi vastagságú karikákra vágjuk. Szétszedjük úgy, hogy egy karika két hagymalevélből álljon, mert így nem fog könnyedén szétszakadni. A darált pulykahúst összekeverjük egy tojással, a sóval és a fűszerekkel. A fűszeres pulykahúsból minden karikába annyit töltünk, hogy lapos korongok legyenek belőle.

Ezeket a korongokat először lisztbe forgatjuk, majd felvert tojásba. Ezután zsemlemorzsába hempergetjük, és közepesen forró olajban aranybarnára sütjük mind a két felét. Görög salátával vagy sült burgonyahasábbal és tartármártással tálaljuk.

Karamellizált hagyma

Fotó: Shutterstock.com

Íme egy kiváló főétel vegetáriánusoknak. Amellett, hogy nincs benne hús, sokat nem is kell dolgozni vele, nagyjából tíz perc alatt a sütőbe varázsolhatjuk. Mire megsül, a körettel bőven elkészülhetünk. Tálalhatunk hozzá bármilyen salátát, de még laktatóbb tört vajas burgonyával vagy sós puliszkával.

Hozzávalók: 4-5 közepes vöröshagyma vagy salátahagyma, 2 evőkanál vaj, 1 evőkanál napraforgóolaj, 3 evőkanál málnás balzsamecet, fél dl víz, 1 evőkanál cukor vagy 1 evőkanál méz, csipetnyi só, csipetnyi őrölt fekete bors, egymaréknyi friss kakukfűlevél

Elkészítése: Hámozzuk meg a hagymákat, de a gyökeres végét hagyjuk rajta. Ez tartja majd össze a leveleket sütés közben. Keverjük össze egy kis tálkában a málnás balzsamecetet a cukorral, vízzel, csipetnyi sóval és a csipetnyi őrölt fekete borssal.

Tegyük tepsibe vagy egy tűzálló tálba a hagymákat úgy, hogy a vágott felük legyen felül. Öntsük a hagymákra a balzsamecetes keveréket. Takarjuk le a tepsit, és tegyük sütőbe fél órára 200 fokra. Ezután fordítsuk meg a hagymákat, és süssük még nagyjából húsz percig, de mindenképpen addig, amíg a szaftja besűrűsödik, és szép világosbarna lesz a hagyma másik fele is.

Fordított hagymalepény

Fotó: Shutterstock.com

Ez az étel is tökéletesen vegetáriánus elvek szerint készül, ugyanakkor bárki kedvence lehet. Egy kicsit a karamellizált hagyma és a francia fordított almatorta szerelemgyereke. Az elkészítéséhez szükséged lesz egy olyan serpenyőre, amely ’sütésálló’. Készítheted kisebb tepsiben is, olyanban, amelyet a tűzhelyre is rá lehet tenni. Azt is megteheted, hogy a serpenyőből egy tepsibe teszed át a megpuhult és befűszerezett hagymakarikákat, és úgy sütöd tovább.

Hozzávalók: 5-6 közepes lila hagyma, 5 dkg vaj, 2 evőkanál olaj, 1 teáskanál provance-i fűszerkeverék, csipetnyi só, csipetnyi őrölt fekete bors, 15-20 dkg cheddar vagy más félkemény sajt, 1 csomag vajas leveles tészta

Elkészítése: Tegyük a vajat és az olajat egy közepes serpenyőbe, és melegítsük össze. A meghámozott és nagyjából fél centi vastag karikákra vágott hagymát fektessük a vajas-olajas keverékbe, és alacsony hőmérsékleten süssük, pároljuk addig, amíg megpuhulnak. Fordítsuk meg a hagymakarikákat többször, hogy mindenütt befedje őket a vajas-olajos keverék.

Amikor már puhák a hagymakarikák, szórjuk meg a fűszerekkel. Ezután fedjük be reszelt sajttal a hagymákat. A vajas leveles tésztát ezután tegyük az egész tetejére úgy, hogy befedje teljesen a hagymákat. Szurkáljuk meg villával a tésztát, hogy a gőz szabadon ki tudjon áramolni.

Kenjük be a tetejét olvasztott vajjal, és tegyük 200 fokos sütőbe legalább fél órára. Akkor van kész, amikor már szép világosbarna és ropogós a tészta. Miután megsült, a serpenyő tetejére tegyünk egy nagyobb vágódeszkát vagy tányért, és fordítsuk át a hagymás lepényünket. Fokhagymás vagy snidlinges tejföllel tálalva igazán finom ebéd vagy vacsora kerekedhet belőle.

Sült töltött hagyma

Fotó: Shutterstock.com

Hagymarajongóknak kötelező étel. Remekül variálható, mert nemcsak darált hússal tölthető meg, hanem sajttal kevert zöldséggel, vagy épp rizzsel kevert répával, zellerrel és spenóttal is. Az újdonságot kedvelők pedig mindezt kipróbálhatják quinoával, bulgurral vagy kölessel is.

Amennyiben vegetáriánus vendéget vársz, ez az egyik legjobb étel, amelyet elkészthetsz, mert kétféle töltelékkel is megajándékozhatod a hagymákat. Így mindenkinek lesz a kedvére való fogás. Sőt, mindez gluténmentes is, kivéve, ha a bulgurt választanád tölteléknek. Köretként tálalhatsz hozzá sütőtökpürét, amelyet egy kis vajjal, csipetnyi sóval és csipetnyi fokhagymaporral megbolondíthatsz. De az egyszerű burgonyapüré is passzol hozzá.

Hozzávalók: 6-8 közepes vörös- vagy lila hagyma, 25 dkg darált hús (a pulykacomb a legjobb), 3 evőkanál libazsír, 2 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál őrölt pirospaprika, 3 teáskanál majoránna, fél teáskanál őrölt fekete bors, 2 teáskanál szárított petrezselyemzöld, 10 dkg ementáli sajt.

Elkészítése: A meghámozott hagymák tetejéből egycentis ’kalapot’ vágjunk le. A hagymákat állítsuk tepsibe, öntsünk alá fél deci vizet, és fedjük le. Tegyük sütőbe 170 fokra, és süssük addig, amíg a hagymák megpuhulnak. Ez 50-60 percet vesz igénybe. Amíg a hagymák puhulnak, egy serpenyőben olvasszuk meg a zsírt. Dobjuk bele a darált húst, és fűszerezzük. Süssük addig, amíg kifehéredik.

A legvégén keverjük bele az összezúzott fokhagymát is. A megpuhult hagymák belsejét szedjük ki úgy, hogy legalább két-három levél vastagságú maradjon. A kiszedett hagymabelsőket vágjuk apróra, és keverjük össze a fűszeres darált hússal. A húsos keveréket töltsük a megpuhult hagymákba, és szórjunk mindegyik tetejére egy kis sajtot. Tegyük vissza a sütőbe 180 fokra, és süssük addig, amíg a sajt megpirul a tetején.

Címkék: pikáns hagymakarika, karamellizált hagyma, hagyma lepény, sült töltött hagyma

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!