A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Életke és Benája lehet, Erdőcske és Vackor azonban nem

A magyar utónévtár listáján jelenleg 2375 női és 1813 férfinév szerepel. Tehát összesen 4188 anyakönyvezhető név létezik ma Magyarországon. Mégsem mindenki tud ezekből választani. A Magyar Tudományos Akadémiához több tucat névadási javaslat érkezik havonta. A névbizottság folyamatosan frissíti az anyakönyvezhető nevek listáját, de minden névjavaslatot természetesen nem fogad el.

Fotó: Shutterstock.com

Lassan kezdjük megszokni, hogy gyermekünk osztályába több Ariel vagy Dzsúlió jár, mint István vagy Gábor. Több Bogárka és Eperke, mint Erzsébet vagy Katalin.

A névválasztás sokat elárul

Talán nincs is olyan család, ahol a baba érkezése előtt ne tanakodnának, mi legyen a kislány vagy kisfiú neve. Egyes családokban szokás az első fiút az édesapjáról, a kislányt az édesanyjáról, esetleg szeretett, de meghalt rokonról elnevezni. Ha ez a név nem tetszik, bevett szokás, hogy második névként adják.

A vallásos szülők bizonyos nevek közül szívesebben választanak, s ez érthető. Az már kevésbé, ha a vallásos nagyszülők várják el a fiataloktól, hogy bibliai nevet adjanak születendő gyermeküknek. Gyakran előfordul, hogy ezért a fiatalok konfliktusba keverednek a családdal, melynek nem tetszik az általuk választott különleges, furcsa vagy szokatlan név.

A család részéről esetleg erős a nyomás. A döntés azonban a szülőké. Lehet, hogy névválasztásuk miatt lesz egy kis konfliktus, de nincs az a furcsának tűnő név, melyet a család ne szokna meg. Vannak persze szempontok, amelyeket érdemes szem előtt tartani. Hosszú vezetéknévhez érdemes rövid keresztnevet választani. Ha a vezetéknév túlságosan gyakori, például Kovács, Nagy vagy Tóth, érdemes kicsit szokatlanabb utónevet választani hozzá.

Nomen est omen. A latin kifejezés azt jelenti, hogy nevében a sorsa, hogy a név maga az ember. Azaz a név elárulja viselője fő tulajdonságát, a neki megírt sorsot. Valójában a névválasztás inkább a szülőről árul el sokat. Más nevet választ a sorozatfüggő, a sportrajongó, és mást az ókori történelem tanára. De szempont lehet a névválasztásnál a kitűnni akarás, vagy egyszerűen az, hogy a szülőnek tetszik a választott név hangzása. Vannak, akik kedvenc filmjük, vagy éppen szappanoperájuk szereplőinek a nevét szeretnék anyakönyveztetni. Ez nem mindig sikerül.

Annak, hogy egy név elvérzik az engedélyezésnél, nyelvészti oka van. Az elmúlt években beadott kérelmek közül például elutasították a Táblácska, Cukorka, Balaton, Főni, Nintendó vagy Kazetta, Mazsola, Betyár és az Öcsi neveket.

Az engedélyezés szempontjai

Fotó: Shutterstock.com

Ha a szülők által választott utónév nem szerepel az utónévjegyzékben, az MTA nyilatkozik a kért utónév anyakönyvezhetőségéről. 2020 januárja óta az engedélyezett nevek listáját havonta frissítik. Az utónévbizottság bizonyos alapelvek figyelembevételével készíti el szakvéleményét az egyes nevekről.

Ilyen alapelv az, hogy Magyarországon anyakönyvezni a szülők által meghatározott sorrendben legfeljebb két, a gyermek nemének megfelelő utónevet lehet. A magyar névhagyományok alapján fiúgyermek számára csak férfinevet, leánygyermek számára csak női utónevet engedélyeznek bejegyzésre. Amennyiben egy fantázianevet már az egyik nemnek engedélyezték korábban, azt a későbbiekben a másik nem részére nem fogják bejegyezni.

Az újonnan kérvényezett nevet minden esetben a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell anyakönyvezni. Például a Maya helyett Maja, a Gerald helyett Dzserald, a Claudia helyett Klaudia írásmóddal.

Az ősi magyar utóneveket csak akkor engedélyezi a névbizottság, ha hiteles, írott források alapján tudományosan bizonyítható, hogy a nevet a középkorban személynévként használták. A szakvélemény elkészítésekor a név jelentését is figyelembe veszik. Ha olyan régi névről van szó, amelynek jelentése hátrányos lehet a viselőjére, bejegyzését nem javasolják. Ilyen elutasított kérelem volt az elmúlt években például a Nemél, Halaldi, vagy a Sánta. Az idegen neveknek a magyarban meglevő, tehát már meghonosodott megfelelőit ajánlják bejegyzésre. Sok ilyen létezik, például a Casper helyett Gáspár, Deniel helyett Dániel, Catharina helyett Katalin, Jonathan helyett Jonatán.

Ha az idegen névnek nincs magyar megfelelője, csak abban az esetben engedélyezik, ha a név valamely nyelvben, kultúrában, vallásban hiteles módon igazolhatóan névként használatos, jelentése a magyarban nem pejoratív és nem sértő. Fontos szempont, hogy a kérvényezett névről egyértelműen el lehessen dönteni, hogy női vagy férfi utónévről van-e szó.

Az újonnan alkotott fantázianevek önálló utónévként való bejegyzését akkor javasolják, ha a név beilleszthető a magyar és az európai névkultúra típusainak valamelyikébe. Ilyen például a nők esetében a virágnevek női utónévként való használata.

Az utónévlistán szereplő nevek becéző változatait túlzott, többszörös becéző formáit a bizottság nem javasolja (pl.: Icuska, Katácska, Loncika, Gyuszkó, Misike). A férfinevek becéző formáit csak akkor támogatják, ha használatuk személynévként a középkorra nyúlik vissza, és ez hitelesen bizonyítható is. (Ilyen például a Gergő vagy a Janó).

Nem javasolják bejegyzésre a földrajzi névként, márkanévként vagy művésznévként használt alakokat, amilyen a Gyimes, Benetton vagy Zséda. Ez alól a szabály alól kivétel, ha a ma használatos földrajzi név bizonyíthatóan személynév-eredetű, amilyen az Abony, az Apaj vagy a Mizse.

Nem adható olyan név

Fotó: Shutterstock.com

A köznévi eredetű és jelentésű fantázianevek esetében csak akkor javasolják a név bejegyzését, ha a név jelentése nem hátrányos a név viselőjére. Ezért kapott engedélyt a Csibécske, a Felhő vagy a Zápor. De nem javasolják az olyan név bejegyzését, amelyik hangzásában, jelentésében a gyerek személyiségfejlődésére nézve a későbbiekben vélhetően káros lehet, amely miatt például csúfolhatják, kiközösíthetik őt. Ezért nem adható olyan név, amely károsan befolyásolhatja a gyermek személyiségfejlődését a későbbiekben. Az olyan neveket is elutasítják, amelyekről nem dönthető el, hogy női vagy férfinév-e. Ilyen volt például az Éden és a Dakota.

Mielőtt elképednénk azon, hogy merre megy a világ, és milyen képtelen neveket bírnak a szülők kitalálni, tudnunk kell, hogy azért a legnépszerűbb nevek között még mindig a hétköznapibb nevek az elterjedtek. A lánynevek között az Anna, a Luca és az Emma nagyon népszerű, míg a fiúneveknél a Bence, a Balázs, a Bálint, a Dániel, a Zoltán, valamint a Gergő.

Ilyet ne!

Nem jó ötlet úgy választani nevet, hogy a vezetéknév ugyanarra a magán- vagy mássalhangzóra végződjön. Például Varga Gabriella. Nem árt, ha a választott név jelentését megnézzük és figyelembe vesszük. Nem biztos, hogy jó lesz, ha egy vékony, zárkózott fiúcskának mondjuk egész életében a bajnok nevet kell viselnie, miként a Herkules sem túl jó választás annak a babának, akinek szülei alacsony, vékony csontú emberek, és kevéssé valószínű, hogy gyerekük birkózó méretű lesz.

Szakemberek azt javasolják, hogy kerüljük az olyan név adását, amelyet csúfolni lehet, vagy a monogramja gúnyolható ki. A Wágner vezetéknév mellé ezért nem túl jó ötlet Cecíliát választani. A sosem hallott nevek sem mindig bizonyulnak jó ötletnek. Fokozott figyelmet irányíthatnak a gyerekre, amely alól egy zárkózott gyerek legszívesebben kibújna. Furcsa lehet, ha idegen vezetéknév mellé magyar nevet választunk. Mondjuk a Schmidt mellé Tas keresztnevet. Arra is gondolnunk kell, hogy a baba egyszer majd felnő, és nem biztos, hogy örül majd, ha Angyalkának, Bogárkának vagy Életkének fogják nénikorában szólítani.

Ezt lehet, ezt nem

Fotó: Shutterstock.com

Néhány példa a 2019-ben engedélyezett új női és férfinevekből: Asszunta, Barka, Bogárka, Kandida, Kisanna, Hófehérke, Immakuláta, Külliki, Pintyőke, Tűzvirág, Vanília. Férfinevek: Apaj, Agamemnon, Aurélián, Brájen, Enrikó, Góvinda, Hannibál, Kövecs, Kratosz, Kos, Malik, Nepomuk, Vulkán, Zuriel. Elutasított női nevek pl.: Mazsola, Edi, Kitty, Erdőcske, Pötyi. Elutasított férfinevek: Sevastyan, Lirillo, Royalty, Vackor. 

Furcsa névadások a világ más pontjain.

Egy édesanya a manilai karanténban Bryan névre akarta kereszteltetni újszülött kislányát. A nő azonban csak részben a vírusról szerette volna elnevezni a gyereket, hanem a névvel a januárban helikopter-balesetben meghalt amerikai NBA-sztárnak, Kobe Bryant kosárlabdázónak is emléket szeretett volna állítani. Hogy megkapta-e az engedélyt a furcsa név anyakönyveztetésére, nem tudjuk, de már az ötlet is elég bizarr.

Keringenek a neten ennél is furcsább nevek, mint például a Corona, a Covid Rose vagy a Quarantine. Szokatlan az új divat – persze nem Magyarországon –, hogy a szülők Instagram-filterek után adnak nevet gyermekeiknek. Hódít a Lux, a Ludwig, a Juno és a Valencia. Az Instagram-mánia mellett népszerűek Amerikában a bolygónevek is, például a Jupiter vagy a Venus, de sokan adtak nemsemleges neveket is gyerekeiknek, mint Piper, Wyatt, Riley és Karter.

Így kell kérvényezni

Fotó: Shutterstock.com

Ha valaki olyan keresztnevet szeretne bejegyeztetni, amely nem található meg az MTA Nyelvtudományi Intézet honlapján levő női és férfiutónevek listájában, akkor egy űrlapot kell kitölteni, melyet a Miniszterelnökséghez, illetve a helyi anyakönyvvezetőhöz kell benyújtani. Az elbírálást az előbbiek szerinti sok-sok szempont alapján az ötfős nyelvtudományi intézeti csoport végzi. Sokak szerint a bizottság szigorúbb is lehetne. S valóban, ha elolvassuk az újonnan engedélyezett nevek listáját, úgy érezhetjük, hogy kevesebb is elég lehetne

Celebek különös névadásai

  • Jamie Oliver negyedik gyereke a Buddy Bear, azaz Maci Pajtás nevet kapta. A sztárszakács és neje szeretik a fura neveket, lányaikat Poppynak vagyis Pipacsnak, Daisynek azaz Százszorszépnek és Petalnak vagyis Sziromnak hívják.
  • Alicia Keys 2010-ben született első gyermekének az Egypt, vagyis Egyiptom nevet adták.
  • Nicole Kidman és Keith Urban lánya, Sunday Rose, azaz vasárnapi rózsa.
  • Nicole Richie és Joel Madden a Sparrow James Midnight nevet választották. A sparrow verebet a Midnight pedig éjfélt jelent.
  • Kim Kardashian North Westnek, azaz Északnyugatnak nevezi első gyermekét. Beyonce és Jay-Z lánya: Blue Ivy, azaz kék repkény néven, míg Katie Holmes és Tom Cruise kislánya Suri, azaz a zsebtolvaj néven kénytelen élni.

Címkék: kim kardashian, nomen est omen, névadás, milyen nevet adjunk a gyereknek, utónév engedélyzetetés, ősi magyar nevek, jamie oliver lányainak neve, alicia keys

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!