A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Egy évszázad krónikása

A hírt, hogy Hitler átvette a hatalmat Németországban, József Attila egy 22 éves fiatalembernek vitte meg a gyűjtőfogházba. Fejtő Ferencet ugyanis 1931-ben egy egyetemi vitaklub miatt letartóztatták, majd egy évig volt börtönben.

Négy év múlva már bebocsáttatást nyer a Nyugat folyóirathoz egy esszéjével, amit Illyés Gyula kommendált Babitsnak. Ez hozta meg Fejtőnek az első írói sikert, és báró Hatvany Lajos barátságát, aki egy társaságba bevezetve így mutatta be: „Ő Fejtő Ferenc, aki egy igazi író!” És még csak a megélt évszázad elején tartunk abban a forrongó időszakban. Aztán jött a sűrű és izgalmas párizsi emigráció, ahonnan évtizedek múlva is tűpontosan látta, írta, mi történik velünk itthon, és persze, hogy mi történik a világban. A történelemírás furcsa játék, valahogy mindig ott motoszkál az emberben: valóban így történt-e? Talán csak egy lehetőségünk van arra, hogy egy kicsit úgy érezhessük, közel járunk a valósághoz, ha egy szemtanúval üldögélhetünk a nappalijában, vagy átsétálhatunk vele egy közeli kávéházba. És közben hallgathatjuk a párizsi magyar emigráció doyenjét Örkényről, Camus-ről vagy éppen Jean-Paul Sartre-ról. Ezeket a felbecsülhetetlen órákat és napokat írta meg két éven keresztül a Franciaországban élő újságíró, Földes Anita. Utolsó interjúk egy nagyműveltségű polihisztorral, aki engedte magát és a XX. századot megismerni.

Földes Anita: Átéltem egy évszázadot
Utolsó interjúk Fejtő Ferenccel

Scolar Kiadó, 2013   

Címkék: interjú, történelem, irodalom, földes anita

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!