A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Csúcs ez a nyár!

Sokan választják a hegyeket nyári pihenőhelyül. Nem mondhatnánk, hogy a "vízpart helyett", hiszen odafent is vannak tavak, folyók és zuhatagos patakok, vagy egyszerűen csak strandok, úszómedencék és wellnessfürdők.

Fotó: Shutterstock.com

Egyesek az allergia vagy a hőség elől menekülnek a hegyek közé, mások csak a tömeget kerülve, de legtöbben tudatosan töltik nyaralásukat a hűs erdők mélyén. Hiszen a Mátrában, a Bükkben, a Kőszegi-hegységben vagy a Mecsekben, de az Alpokban vagy a Tátrában is életre szóló kaland lehet egy erdei vakáció.

A Mátra és Bükk

A Mátra és Bükk vidéke nem véletlenül jut eszünkbe legelőször. Olyan választás, amelyben soha nem csalódhatunk. Gyöngyös és Eger között kettesben és gyerekek társaságában is élményekkel lehet telezsúfolni a szabadság napjait.

Akár csak zavartalanul szeretnénk kószálni a csendes erdőben, akár egy rakás kölyköt akarunk kifárasztani a környék kalandparkjaiban, fürdőiben, bármire találunk lehetőséget. A két város közötti út mellett a vendégháztól az apartmanokon át a kastélyszállókig minden van.

A kínálat az árakban is széles, mindkét véglet létezik: a már-már gyanúsan olcsó, vagy alig kifizethetően drága is. Úgy lehet kalkulálni, hogy két személynek egy hétre (inkább öt napra) 100.000 forint környékén már wellnesskényeztetés jár.

Minél nagyobb a család, és minél tovább marad, annál olcsóbb egy főre számítva. Az egészen kicsiket is számtalan élmény várja: utazhatnak kisvasúttal, simogathatnak cuki kis állatkákat, tanulhatják a sziklamászást. 

A nagyobbak gumikötélen vethetik magukat a mélybe, vezethetnek quadot, pöröghetnek vízi gömböcben, lövöldözhetnek paintbal-lal és íjjal, lovagolhatnak. A felsorolásnak csak a Szép- és bankkártyánk szab határt.

Még a mindent látott idős nagyszülőknek is mutathatunk újdonságot, ha elvisszük őket a mátraderecskei mofettába. (Hogy mi a mofetta? Na, ugye! Most csak annyit: egy gyönyörű szárazfürdő, amelyben az egykori vulkáni működésből származó gázokkal gyógyítanak számos nyavalyát.)

A környék tele van természeti szépségekkel, mint az Ilona-forrás vízesése és a gyógyforrások kútjai: a Szent István- vagy a Klarissza-csevice. A környék jellegzetes mesterségeinek számos műhelye felkereshető: üvegfúvók és -csiszolók, kosárfonók, szíjgyártók, fafaragók munkáját leshetjük meg.

A közeli várak, múzeumok, kiállítások akkor is jó programot adnak, ha szakad az eső. Egerben akár két-három napra való látványosság is vár, de negyednap ki ne hagyjuk az egerszalóki termálfürdőt, mert az világszenzáció. Szóval, egy hét, tíz nap, két hét úgy elrepül ezen a tájon, hogy a tengernél vagy a Balatonon sem gyorsabban.

Netán a Mecsek vagy a Pilis

Hasonló kalandokra ad lehetőséget a Mecsek vidéke, és ezekhez hozzávehetjük még az Abaligeti Cseppkőbarlangot és Orfű pompás fürdőzési lehetőségeit is. A Kőszegi-hegység szintén nagyon csábító.

Remek turistaútvonalai nemcsak kisebb sportsikerekkel kecsegtetnek, hanem a környező falvak alig ismert, mesés világával is. Érdemes ezt a kis tájegységet komótosan bebarangolni, hogy legyen időnk magunkba zárni a cáki pincesor szépségét, Velem és Bozsok nyugalmát.

Kis túlzással, itt minden lépésnél áttévedhetünk Ausztriába, az országhatár egyenesen az Írottkő-kilátó közepén húzódik. Érdemes is átlátogatnunk, hogy megismerjük az egykori Magyarország olyan, már-már elfeledett városait, mint Léka (Lockenhaus).

Persze a környék igazi célpontja, a gyerekek álma, a Lutzmannsburg Sonnenpark, a gigászi élményfürdő.

Jó szívvel ajánlható a Pilis, Szentendre, Visegrád és Esztergom háromszöge közötti rész. Talán a közelség miatt a pestiek a Pilist nem is tartják vakációs lehetőségnek – inkább kiköltöznének ide.

De például egy debrecenit lenyűgöz az errefelé nem ritka hegyi szurdokok vadsága, és káprázatos kilátás a teljes Dunakanyarra a Prédikálószékről, Dömös fölött. Az erdő végtelen, a források kristálytiszták, csend és nyugalom mindenütt.

És amikor már fel kellene rázni a testet-lelket a túlzott ellazulásból, a Duna-parti városok hetekre való programokat kínálnak.

A Tátra és Erdély csodás vidéke

Ha valaki mindenképpen „igazi” nagy hegyekre vágyik, melyek ott kezdődnek, ahol a mieink befejeződnek, át kell robogni a határon. A legközelebbi „na, ez már igen” hegyi élmény a szlovákiai Dóval (Donovaly) közelében éri az embert, amint átkel az Alacsony-Tátra és a Nagy-Fátra közötti hágón.

Ez Budapesttől 241 kilométerre van. Az első komoly osztrák hegy, a Schneeberg 100 kilométerrel távolabb magasodik. Dóval után már mindenütt jó. Sok-sok magyar tölti a nyarat az Alacsony-Tártában, és igyekszik nevezetesebb csúcsaira: a Szinára (1560 m), a Polanára (1889 m) és a Chopokra (2024 m). (Aki nem tud felhágni, mehet felvonóval is.)

A környéken mindenki megcsodálja a legtisztább vizű Verbici-tavat és a déményfalvi jég- és cseppkőbarlangokat. Innen már nincs messze a Magas-Tátra, mely nem csak magasságban és árszínvonalban ugrás, hanem veszélyességben is. A hegyvidéki nyaralással csak most ismerkedőknek vezetőre lesz szükségük.

Erdély már messzebb van, viszont gyakoribb a magyar szó, és jóval olcsóbb is. A nevek ismerősek és csábítóak a fülünknek. Szováta, a Hargita, a Békás-szoros és a Gyilkos-tó, a Szent Anna-tó vagy a Tordai-hasadék, a parajdi sóbánya mind-mind egy mese, egy kép, egy hangulat, ami megindítja az embert.

Valami olyan, amit látni kell.

És aki először látja, nem érti, hol bóklászott eddig az életében. Erdélyben heteket-hónapokat lehet eltölteni csodáról csodára járva. Egy tanács: addig menjünk, amíg megfizethetjük.

A világ rohamos tempóban fedezi fel Erdély szépségeit, az angol és amerikai utazási irodáknál valóságos Erdély-láz van, és látványosan megnőtt a jómódú turisták száma. Szeben és Brassó már nem szúrna szemet Svájcban sem, hűvös és elegáns mindkettő.

S végül az Alpok

Ausztria régóta, okosan és kitartó munkával hirdeti hegyi nyaralásait Magyarországon is. „Ahol nem túlzsúfolt strandok, forgalmi dugók, búgó klímaberendezések, hanem lélegzetelállító csúcsok, kristálytiszta hegyi tavak és hangulatos turistaházak, árnyas túraösvények, virágzó alpesi rétek várják a látogatót.

Ez az alpesi nyár – mi ezt értjük alatta!” – hirdeti Alsó-Ausztria utazási hivatala, de írhatná bármely más osztrák régió is. Az árak magasabbak, mint szomszédságunkban másutt, de a szolgáltatások is gazdagabbak, ahogy a programkínálat is.

Ausztria sikerrel dolgozik azért, hogy télen-nyáron vonzó legyen az egész világ számára. A trükk talán az, hogy minden korosztály, bármely fizikai állapotában talál magának valami kellemesen izgalmas elfoglaltságot.

Nem csak teniszezni, nordic walkingozni lehet, de jeges patakban sétálgatni, siklóejtőernyőzni, vagy mountain bike-on sziklákon ugratni is, aki pedig nem bírja, az szakértővel gyűjthet gyógynövényeket, hogy aztán egy szálloda termálfürdőjében pihenje ki fáradalmait.

És, bár erről legközelebb külön írunk majd, említsük meg, hogy Ausztrián át haladnak Európa ötcsillagos minőségű kerékpárútjai: az Alpok–Adria, a Via Carinzia, a Dráva, az 5-tó-körút és a Duna, amelyek rengeteg pénzt hoznak Ausztriának. Ám még több élményt azoknak, akik végigtekernek rajtuk.

Címkék: bükk, erdély, pilis, mátra, tátra, gyilkos tó

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!