A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Bloggerek a szemléletváltásért

Az elmúlt években a hazai étkezési kultúrában elindult egy folyamat, amit hívhatunk forradalomnak is; megjelentek a dizájncukrászdák, pozitív szó lett a bisztró, előre tört a street food irányzat, van már Michelin-csillagunk is, no és tarolnak a gasztroblogok.

Fotó: Thinkstock

Egyre bővül a főzési kultúrát és az egészséges étkezést népszerűsítő online naplók tábora, ezért a bloggereknek egyértelműen ízlésformáló hatásuk van. Négy népszerű bloggerinát kérdeztünk a saját áttöréséről, és a gasztronómiában észlelhető változásokról.

Mautner Zsófia: „Idehaza is elkezdődött valami"

Mautner Zsófia tíz éve kezdte el írni a Chili és vanília blogot Brüsszelben. Izgalmas gasztrobeszámolói, különleges receptjei hamar rajongókra találtak. Amikor 2009-ben hazaköltözött, és felkérték egy online gasztronómiai magazin főszerkesztésére, a hobbiból teljes pályamódosítás lett. Ma már főzőműsora van, és több szakácskönyve is megjelent.

„Akkor váltottam a diplomáciáról a gasztronómia területére, amikor idehaza is elkezdődött valami izgalmas dolog. Ez a megújulási folyamat – ami tizenöt-húsz évig is eltarthat – már több helyen végbement a világban, mi most valahol az ötödik évben járhatunk. A változás szele először a luxuséttermekben, és elsősorban a szakma számára volt érzékelhető, de ma már a szélesebb rétegek is tapasztalják.”

Zsófi úgy látja, hogy a változás legfőbb mozgatói a séfek, a közvetítői pedig ők, a gasztrobloggerek, akik élménybeszámolóikkal, és az újdonságok felfedezésével tolmácsolják az olvasóknak mindazt, ami a szakmában történik, segítve, hogy az otthonokban is megtörténjen a szemléletváltozás. Gondoljunk például a sütőtök-krémlevesre, amelyre néhány éve még éttermi specialitásként tekintettünk, mára viszont népszerű hétköznapi étel lett.

Hadarik Rita: „Étkezni egészségesen érdemes”

Hadarik Rita lelkes fórumozóból vált gasztrobloggeré, amikor hét éve meglátta egy portál felhívását. Boldog kismamaként legtöbbször házi babaételeket készített, ennek alapján kereste meg egy tévécsatorna, hogy mutasson be a receptjeiből néhányat. A második terhessége nem volt problémamentes, a szervezete is kimerült, ezért Rita szakemberekhez fordult, akik azt javasolták, hogy változtasson az életmódján. Ez a változás az étkezését is érintette, amiről folyamatosan beszámolt a blogjában, így Rita konyhája hamar az egészségtudatos családanyák kedvenc receptlelőhelyévé vált.

Mint mondja, nagyon erősen él benne az alkotási vágy, épp egy gluténmentes könyvanyagon dolgozott – csak úgy, a fióknak –, amikor felmerült benne az étteremnyitás gondolata. A barátnőjével tiszta hozzávalókon alapuló, gluténmentes éttermet hoztak létre. Nem csak lisztérzékenységgel küzdők a vendégeik, sokakat az egészséges táplálkozás vágya hajt hozzájuk.

 „A blog az én gasztronómiai kalandozásom. A babareceptek már háttérbe szorultak, a klasszikus fogások mellett újdonságokkal, új alapanyagokkal kísérletezem. Az igazi gasztroforradalom az lenne, ha a pozitív változás nemcsak az éttermeket érintené, hanem a családi tűzhelyek mellett is megtörténne.”

Nagy Tünde: „Nem csak a receptek, a lelkiállapot is fontos”

Nagy Tünde Ízbolygója 2007 óta létezik, és egy éven belül elnyerte a Goldenblog-díjat. Azért kezdte leírni a receptjeit, hogy rendezze őket, és így könnyen visszakereshetőek legyenek. Blogja jellemzője a változatos ízvilág, a modern és egészséges ételkészítési eljárások. Közben a gyereknevelés mellett magánóvodát alapított, és már nemcsak webes naplójában foglalkozik az egészséges táplálkozással, hanem hivatásszerűen is. Olyan programot dolgozott ki a kicsiknek, ahol sütnek, főznek, fűszerekről beszélgetnek, élményszerűen megtapasztalják a főzést.

„Volt idő, amikor teljesen lenyűgözött a molekuláris gasztronómia, voltak kísérletező korszakaim – emlékszik vissza Tünde. – Rengeteg ismeretségre tettem szert a szakmából, barátságok alakultak ki, és most már teljesen máshogy ülök be egy étterembe, mint annak idején. A mosolygós és felkészült felszolgálókból viszont még mindig kevés van.”

Bár az Ízbolygó hobbinak indult, Tündének azóta megjelent két szakácskönyve is. A blog továbbra is az ő személyes naplója, egy ideje a receptek mellé a belső utazását, lelkiállapotát tükröző idézeteket is társít.

Farkas Viktória: „Szeretnék segíteni az életmódváltásban”

Farkas Viktória
is első generációs gasztroblogger, aki lassan már nyolc éve, hogy az interneten barangolva kitalálta, ő maga is szeretne indítani egy blogot. Éppen a kislányával volt gyesen, és a kedvenc filmje akkoriban az Étel, ital, férfi, nő című tajvani alkotás volt, amiben fontos szerep jut az étkezésnek. Mivel a barátai Vúnak becézik, a név már adva is volt. Így lett a blogja neve Étel, ital, kicsi Vú.

A blog kezdeti irányvonalát a könnyen elkészíthető édességek, kekszek mellett Viki Ázsia-vonzalma határozta meg, majd az idő múlásával az egészséges táplálkozás is egyre mélyebben érdekelni kezdte. Olyan rendszert keresett, ami nem szigorú – merthogy enni azért nagyon szeret –, nem tiltó, mégis egészséges. Így találkozott az 5 elem konyhájával, egy kínai gyógyító táplálkozási irányzattal, amit Bécsben kezdett tanulni.

„Szeretném másokkal is megismertetni az 5 elem konyháját, hogy segíthessek az életmódváltásban. Szeretek oktatni, talán mert az eredeti végzettségem tanár, ezért szeptemberben elindítom az Ötfűszer konyhát is.”

Címkék: egészséges táplálkozás, gasztronómia, étterem, gasztroblog, változás, hobbi, 5 elem konyhája, babareceptek

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!