A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Az edzés is árthat?

Az 'allergiás vagyok az edzésre' nem puszta kifogás többé. Az úgynevezett vibrációs urticaria ugyanis nagyon kellemetlen tüneteket okoz. Mások a nem megfelelően megválasztott edzésprogram miatt szenvednek.

Fotó: Thinkstock

Az Amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet kutatóinak sikerült igazolniuk, hogy allergiás reakció állhat annak a jelenségnek a hátterében, amikor valakin rázkódással járó sportok végzésekor, de akár tapsolás vagy egy döcögősebb autóbuszút hatására is viszkető csalánkiütések jelennek meg.

A kellemetlen allergiás tüneteket az váltja ki, hogy a hízósejtek hisztamint és más anyagokat juttatnak a szövetekbe és a vérbe. A kutatók épp ezért a résztvevők vérében jelen lévő hisztamin szintjét mérték. Kiderült, hogy rázkódás hatására legalább egy órán keresztül magasabb lesz a hisztamin- és a triptázszint. Ez minden résztvevőnél így működött – a kérdés már csak az volt, hogy miért csak az alanyok egy részénél okoz tüneteket.

A kutatásban három család vett rész, amelyek közül az egyik tagjainak tünetei megegyeztek egy 1981-ben, az amerikai Yale Egyetem által vizsgált családéval. A két család DNS-mintáit összevetették, a felfedezés: az ADGRE2 elnevezésű gén mutációja, amely a vibrációs csalánkiütésben szenvedő betegeknél volt kimutatható.

A zeller is veszélyesebb sportolás közben

Az élelmiszer-allergiák egy típusa is az edzésterhelés hatására vált ki akár súlyos, allergiás tüneteket. Az érintettekkel semmi sem történik, ha nyugalmi állapotban fogyasztják el az olyan potenciálisan allergén ételeket, amilyen a zeller vagy a kagyló.

Ha azonban közvetlenül étkezés után sportolni mennek, máris jelentkeznek a tünetek, akár súlyos, életveszélyes allergiás rohamot is okozva. Ennek oka, hogy normál állapotban a vérben megjelenő allergén antitestek nem okoznak problémát, ám edzés közben felgyorsul a véráramlás, több antitest kerül a vérbe, így allergiás reakciók indulnak be.

A hetvenes évek óta körülbelül ezer, terhelésre megjelenő anafilaxiát dokumentáltak – ez az allergia súlyos, akár életveszélyes formája –, melyek közül egy halálos volt.

Túledzéstől az exorexiáig

Az edzés valójában fizikai és szellemi stresszt, terhelést jelent a szervezet számára, így – bár rengeteg jó hatással is jár – muszáj utána regenerálódni, és túlzásba vinni sem ildomos.

A túlzott edzés káros következményei sokféle tünettel felhívhatják magukra a figyelmet: előfordulhat a szívfrekvencia növekedése, izomláz, izom- és ízületi fájdalom, a végtagok elnehezedése, fáradtság, korábban nem tapasztalt fertőzések, az immunrendszer működésének csökkenése.

De olyan pszichés tünetek is jelentkezhetnek, mint például depresszív, változékony hangulat, vagy alvásproblémák, sőt, akár a szexuális aktivitás is csökkenhet. Súlyosabb formájában az illető egészségtelenül függő viszonyba kerülhet az edzéstől.

Az exorexia néven ismert zavar általában az egészséges életmódra való törekvésként indul, aztán függőséggé válik, az illető életében egy idő után az edzés lesz a meghatározó elem, minden más eköré épül. Ez a fajta függőség, az ördögi kör megtörése akár szakember segítségét is igényelheti, míg az egyszerű túledzettségen a sportolás és a pihenés idejének egyensúlyba hozása, a rendszeres regenerálódás is sokat segíthet.

Nagyobb túlsúllyal óvatosan kezdjük!

A nagyobb túlsúllyal végzett edzés, ha nem megfelelő mozgásformát választunk, és túl nagy intenzitással sportolunk, árthat az ízületeknek, a gerincnek, sőt, akár a szív- és érrendszeri betegségek rizikóját is emelheti.

Viszlát, edzésallergia!
Étkezés és edzés között mindenképp tanácsos pár óra szünetet tartani, a megerőltető edzést lassú bemelegítéssel kezdeni, és levezetéssel zárni. Akinél a terhelésre jelentkező allergiás tünetek bármely formája fennáll, annak érdemes rázkódással és erősebb izzadással nem járó mozgástípusok közül választania.

Érdemes szakember segítségét kérni az edzésterv összeállításához, de ha ez valamiért nem járható út, akkor is fokozottan figyeljünk magunkra. A nagyobb túlsúllyal élőknek kizárólag könnyű, alacsony intenzitású edzéseket szabad végezniük, csak addig a terhelésig, amíg el nem kezdenek lihegni – a legjobb, ha edzés közben még beszélni is tud a sportoló.

Jó hatású lehet például a gyaloglás, a kerékpározás, az úszás, ezek ugyanis kevésbé terhelik az ízületeket. Az alakformáló és súlyzós gyakorlatok ebben a helyzetben nem hatásosak, az izmok ugyan jobb formába kerülnek tőlük, de fölöttük nem tűnik el a zsírréteg, így csak még vastagabbnak fogunk tűnni.

Címkék: anafilaxiás sokk, túlsúly, csalánkiütés, vibrációs urticaria, túledzés, exorexia, testedzésfüggőség

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!