A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Amit tudni akarsz a samponodról!

Az egyik dolog, amit az életben a leggyakrabban csinálunk, mégsem gondolkozunk rajta túl sokat, az a hajmosás. Pedig a hajunk a szépségünk egyik alapvető eleme, a színe, a fazonja, az állaga meghatározza a sikereinket, hangulatunkat.

Fotó: Shutterstock.com

De bármilyen fazonú és színű a hajunk, ha nem szép az állaga, ha nem egészséges a fénye, ha nem elég selymes, nem elég dús. És már ide is értünk a legfontosabb ponthoz: milyen gyakran, hogyan és mivel mossuk a hajunkat?

Régen volt, hogy is volt?

Az ókorban nem a haj tisztítása, hanem a színezése volt a fontos, minél világosabb volt, annál tündéribb hatást kölcsönzött viselőjének. Persze a hajmosás is divattá vált, először a gallok és a germánok alkalmazták a „puha szappant”, amely nemcsak tisztította, de sárgította is a hajat.

A barokk időszak elhozta a parókák divatját, a hajmosás helyett pedig a viszketést csillapító hajporok jöttek divatba. A hajporok és parókák után a szappan lett a megoldás, de csak részben, hiszen a haj fénye és puhasága eltűnt a ragacsos szappan miatt. A 19. században angol borbélyok gyógynövényeket kevertek a szappanhoz, és végre elindult a samponok felvirágzása.

Samponmárkák kavalkádja

Ma már elszédül az ember, ha sampont akar választani egy drogériában. Az összetevők általában érthetetlen nyelven szerepelnek, így legfeljebb a címkére hagyatkozhatunk, melyen tömören, röviden feltüntetik, hogy „zsírosodó” vagy „töredezett” hajra való. De vajon hogyan hat a hajunkon az Aloe Vera, mit művel vele a shea vaj, és mitől hatásos a korpaellenes készítmény? Mitől lesz a hajunk fényes, mitől lesz dús és könnyen kezelhető?

Fotó: Shutterstock.com

Miért muszáj hajat mosni?

Bizony, nemcsak a szépség érdekében kell tisztán tartani a hajzatot. Mint minden testrészünk, a fejbőrünk is piszkolódik, amelyre gyulladással, ekcémával, bakteriális fertőzéssel és csúnya bőrbetegséggel reagál. A haj felszínére szenny kerül, miközben a hajhagymák zsírt termelnek, hogy védjék a hajszálakat a külső behatásoktól. Ha a hajunk nem zsírosodna, vagyis nem lenne védelme, kiszáradna és fényét vesztené. Hajmosáskor a szennyeződésekkel együtt a védő zsírréteget is lemossuk a hajról, ezért nem mindegy, milyen gyakran mosunk hajat.

TIPP: Ha zsírosodik a hajad, hagyd abba a sűrű hajmosást! Ha gyakran eltünteted a természetes védőréteget, a hajhagymák még több zsírt fognak termelni, hogy pótolják azt!

TIPP: Ha töredezni kezd a hajad, megint csak ok lehet a gyakori hajmosás. A természetes védőréteg túl gyakori eltávolításával a hajszálaink kiszáradnak, így pedig könnyebben eltöredeznek.

Milyen gyakran?

Fotó: Shutterstock.com

Hogy megtudd, milyen gyakran kell hajat mosnod, figyeld a fejbőröd reakcióit. Ha túl hamar zsírosodik a hajad, akkor 1-1 samponos hajmosás helyett használj száraz sampont, amely por vagy spray formájában kapható. Ez úgy képes eltávolítani a szennyeződéseket a haj felszínéről, hogy a természetes védőréteg közben megmarad.

Mosás és masszázs!

Nagyon fontos, hogy ne csak a hajszálak tisztasága legyen a célja a hajmosásnak, hanem egy alapos fejmasszázs is. Jól masszírozzuk át a fejbőrt, hogy erősödjön a vérkeringés, és friss tápanyaghoz jussanak a hajhagymák.

Milyen hőmérsékletű víz a jó?

Ne legyen túl forró a víz öblítésnél, mert akkor kitágulnak a fejbőr pórusai, és még több zsír képződik. Célszerű a hajmosást egy majdnem langyos, sőt hideg öblítéssel zárni, mert így fényesebb és egészségesebb lesz a haj.

Balzsamozz!

Midig használjunk megfelelő összetevőjű, a samponnal összeillő balzsamot a hajvégekre, mert az azonnal pótolja a mosás közben eltávolított zsírréteget, és védi a hajat.

Fotó: Shutterstock.com

Ilyen összetevőket keress!

  • Aloe Vera – növényi kivonat, mely segít megtartani a haj nedvességét, táplálja vitaminokkal és ásványi anyagokkal, és nyugtatja a fejbőrt.
  • Barackmagolaj – telítetlen zsírsavakat tartalmaz, így kiváló a száraz, nagyon töredezett, kifakult, elvékonyodott hajra.
  • Carnitine – véd a hajhullás ellen, és erősíti, vastagítja a hajszálakat.
  • Ceramide – szépen feltölti a hajszálak külső rétegét, így megszünteti a töredezést!
  • Coenzyme Q10 – egészségesen tartja a hajszerkezetet, a haj fényesebbé válik, és könnyebb kifésülni.
  • Ginszenggyökér-kivonat – egészségesen tartja a hajat, megelőzi a hajvégek károsodását.
  • Glycerol – a száraz haj nedvességtartalmát biztosítja.
  • Jojobaolaj – növényi viasz, mely simává és könnyen fésülhetővé teszi a hajat anélkül, hogy elnehezítené a hajszálakat, és még a töredezett végeket is regenerálja.
  • Keratin – ez a protein a haj fő építőeleme. Eltünteti a töredezéseket, sérüléseket.
  • Koffein – megnöveli a hajhagymák aktivitását. A haj kevésbé hullik, és gyorsabban nő.
  • Makadámiaolaj – a rendkívül sérült, szálkás haj gyógyítója.
  • Édesmandula-olaj – a vékony szálú haj ápolására szolgál, mert nem nehezíti el a szálakat.
  • Olívaolaj – a hajat simává és fényessé teszi, és megnyugtatja a gyulladásra hajlamos fejbőrt.
  • Panthenol – megköti a haj nedvességtartalmát.
  • Selyemproteinek – biztosítják a hajszálak ragyogását.
  • Szezámolaj – gyulladásgátló hatású olaj az irritált fejbőr számára
  • Shea vaj – sok E-vitamint és karotint tartalmaz, ezért még a rendkívül kezelhetetlen és igénybe vett hajat is simává, selymessé és ragyogóvá teszi.
  • Vadrózsaolaj – zsírsavakban és vitaminokban gazdag; fényt és erőt ad a száraz, göndör hajnak.

Címkék: samponok hatóanyagai, hajmosási szokások, hányszor mossunk hajat?

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!