A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

Amikor a gyermeki élet a tét

Nincs nagyobb baj az életben, mint ha beteg a gyermek. Még az egyszerű megfázásnál is kétségbeesik a szülő, ám leírhatatlan érzés lehet, amikor kimondják a diagnózist: leukémia. Hazánkban megközelítőleg naponta egy gyermeket diagnosztizálnak rákkal, szerencsére mára a vérrákban szenvedő gyermekek háromnegyede meggyógyul.

Fotó: Leukémiás Gyermekekért Alapítvány archívuma

A debreceni egyetemi kórház területén lévő gyermekhematológiai, onkológiai részlegen nagyon beteg gyermekek gyógyulnak, nagyon emberséges körülmények között. A kifejezetten modern épületben működik az éppen huszonöt éves Leukémiás Gyermekekért Alapítvány, amely közvetlenül támogatja a kórházi részleg munkáját. Létrehozójának, a debreceni Pikó Gábornénak 1989-ben gyógyult meg a kislánya leukémiából.

Az akkor hároméves csöppségnek nagyon kevés esélye volt erre, hiszen a nyolcvanas években a gyógyulás valószínűsége mindössze harminc százalék lehetett. A most már makkegészséges, felnőtt  Zsuzsi édesanyja akkoriban jó nevű, módos vállalkozó volt. Mindazt, amit a kislányának vitt az osztályra, a többi beteg gyermeknek is megvette, így kezdődött az egész.

„Nem bírtam nézni, hogy az én gyerekem megkaphatja a Túró Rudit, míg másoknak nem jut” – meséli az alapító asszony, aki mindig szeret a háttérben maradni. Akkor letétbe helyezett 10 ezer forintot a leukémiás gyermekek javára, majd a kezdeményezéshez a gyermekklinika munkatársai és vezetői is csatlakoztak. Egy orvostanhallgató pedig – aki maga is leukémiában szenvedett – az ösztöndíját ajánlotta fel az alapítvány alaptőkéjéhez.

A gyermekkori tumoros-leukémiás megbetegedés 100 ezer gyerekből csupán 16 esetben fordul elő, ami évi 230-240 esetet jelent. A korai diagnózisra kitűnő lehetőség a csecsemő- és gyermekkorban előírt kötelező orvosi vizsgálatok, bár ezeket a szülők nem veszik túl komolyan, az orvosok pedig nem végzik elég gondosan. (forrás: Dr. Schuler Dezső, Semmelweis Egyetem)

Az Észak-Alföld Régió egyetlen Gyermekhematológiai-Onkológiai Tanszéke 2008-ban alakult meg, vezetője Kiss Csongor professzor. Az orvosi team évente hatvan-hetven új leukémiás-daganatos betegséget diagnosztizál, s több mint háromszáz csöppség folyamatos fekvőbeteg-ellátását biztosítja.

A debreceni tanszék számára nagyon fontos, hogy a gyermekek és szüleik kezét a gyógyulás után sem engedik el, hanem felnőttkorukig folytatják az ellenőrző vizsgálatokat. A gyógyító stábban a szakorvosok és asszisztensek mellett pedagógus és pszichológus is található, sőt, lelkészek és szociális munkások is segítik a gyógyulási folyamatot.

A részlegre érkezve próbálom megerősíteni magamat lélekben, mégis lehetetlen felkészülni arra a szívszorító látványra, ahogy egymás mellett ülnek a kopasz, zöld maszkos, vékonydongájú kisgyermekek. Köztük van az osztály egyik kedvence, a nyolcéves Balogh Norbi is, akinél tavaly májusban diagnosztizáltak leukémiát.

S mivel az örökmozgó Norbiéknak kifejezetten nehéz az anyagi hátterük, az osztály és az alapítvány jótékonysági gyűjtést szervezett Debrecen-szerte. „Szinte lakhatatlanná vált a család háza, új tetőre van szükségük. Eddig 740 ezer forint jött össze a Grand Casinóban szervezett jótékonysági esten, a még hiányzó összeget pedig az alapítvány teszi mellé” – meséli Hetey Attiláné Rita, aki az alapítvány kuratóriumi tagja, egyben a gyermekhematológiai osztály dolgozója és lelke.

A negyvenkét éves Mátravölgyi Csaba rendszeresen meglátogatja egykori kórházát a kisfiával együtt, hiszen a férfi ugyancsak túlélőnek tarja magát. A mára makkegészséges édesapa több mint harminc éve küzdött meg a betegséggel, pedig akkor még negyvenszázalékos volt a leukémiás betegek túlélési aránya. „Minden alkalommal itt a helyem, hiszen szeretném megmutatni a kicsiknek, hogy igenis fel lehet épülni, és teljes életet élhetünk.”

„Ha kell, kifestetünk, vagy új bútorokat szerzünk be, az egy-két ágyas kórtermekben tévé is van. Legnagyobb vágyunk volt, hogy modern diagnosztikai felszerelésekkel dolgozhassanak az orvosok az osztályon” – mondja Rita.

Ha kell, támogatják a gyógykezeléseket, beszerzik a gyógyszereket, a popsitörlőtől kezdve a gyümölcsön át mindent megvásárolnak, a kis beteg családjának ideiglenes szállást biztosítanak Debrecenben. Két éve egy úgynevezett szociális alapot is létrehoztak

. „Nem aprózzuk el, ha segítésről van szó. Noha készpénzt nem adunk, komoly költségeket vállalunk át. Házat vettünk a közeli Újlétán egy rendkívül rossz körülmények között élő, négygyermekes család számára. Ők korábban egy vályogházban éltek, ám az is összedőlt, s nem érte meg felújítani.

A közelmúltban pedig egy, a leukémiás nagylányát egyedül nevelő édesapa kérvényezését követően úgy döntött a kuratórium, hogy egy éven keresztül kifizetjük az albérletük árát.”

Ami az egészségügyi adatokat illeti, igenis van ok a reménységre: az elmúlt huszonöt év alatt a leukémiában szenvedő gyermekek gyógyulási aránya 80 százalék fölé nőtt.

Sajnos a beteg fiatalok nem ritkán akár egy évig is kórházban tartózkodnak. Betegségük ideje az alatt a gyermekek iskolai padjában egy plüssmaci foglal helyet. Az egyedülálló iskolai programot Szilágyi Krisztina kórházi iskolapedagógus honosította meg Debrecenben és országszerte.

„A Panda a székemben program keretében a jelképes maci addig ül a súlyos beteg gyerek helyén, amíg a kezelés tart. A plüssállat táskájába üzeneteket lehet csempészni, a levélkéket pedig hozza-viszi a szülő vagy akár a tanár, a látogatók. A kis lábadozó így folyamatosan tartani tudja a kapcsolatot az osztálytársaival, és a visszailleszkedése is könnyebb lesz.” 

Címkék: gyerek, beteg, debrecen, leukémia, rákbeteg, leukémiás gyerekekért alapítvány, gyermekhematológiai-onkológiai tanszék, debreceni kórház

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!