A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A nyár gyűlöletes kis vérszívói

Gyűlöljük, féljük és megpróbáljuk kiirtani őket. Mert nem csak kellemetlenséget okoznak. A vérszívó rovarok, a kullancs és a szúnyog betegségeket is terjesztenek. Teljes kiirtásuk azonban lehetetlen. S talán nem is lenne egyértelműen hasznos.

Fotó: Shutterstock.com

A szakemberek szerint egy szúnyog nélküli világ katasztrofális lenne, ugyanis a szúnyoglárvák számos vízi szervezet számára létfontosságú táplálékot jelentenek. Tetszik nekünk, vagy sem, a vérszívók is részesei a földi ökoszisztémának.

Az a fránya kullancs

Különös állat. Roppant ráérősen táplálkozik. Sokszor órákig keresi a megfelelő helyet, ahol szúrni fog. Amikor megtalálta, érzésteleníti a bőrt. Szaruoldó váladékot fröcsköl a behatolás területére.

Véralvadásgátló vegyszert alkalmaz, hogy elkerülje szívókájának eldugulását, cementszerű váladékkal ragasztja magát a bőrre, ráadásul gyulladást gátló anyagot használ, hogy megakadályozza a fájdalmat és viszketést.

Ezért olyan nehéz észrevenni. Ha nem jut táplálékhoz, növényi nedveket eszik és vár. Nem az emberre les. Sokkal jobban szereti a kis rágcsálókat, különösen a sünit, melynek bőrében kedvére házasodhat.

Sokféle létezik

A szemmel rendelkező-látó kullancsok a fűszálak végének árnyékos oldaláról lesik az arra járó áldozatukat, és alulról másznak fel rá. A szemmel nem rendelkező, vak kullancsok a levelek árnyékos oldaláról, felülről vetik rá áldozatukra magukat.

Gyűlölik a direkt napfényt, mert kiszárítja, megöli őket! A párzás után a kullancsmama 2-3 hét alatt 2-3 ezer petét rak. Tudnunk kell, hogy a négy órán belül eltávolított kullancs nem fertőz. Ezért a természetben eltöltött idő után alaposan vizsgáljuk meg magukat, gyerekeinket, kutyáinkat.

Különösen fontos a hajlatok átvizsgálása. Ha kullancsot találunk, ne piszkáljuk. Ne fojtogassuk, kenegessük, tekergessük. A patikákban kapható kullancseltávolító csipesszel fogjuk meg, minél közelebb a feji végéhez, vagyis a bőrhöz közel, és lassú húzással, 10-20 másodperc alatt távolítsuk el.

Az eltávolított kullancsot nem szabad rögtön elpusztítani, otthon le kell tesztelni a patikákból beszerezhető kullancsteszttel.

Védekezés

Kerüljük a bozótos területeket. Hacsak lehet, viseljünk hosszú nadrágot, a nadrág szárát tűrjük a zokni alá. A trikót tűrjük a nadrágba. A hosszú hajat tűzzük fel kontyba, gyermekekre adjunk világos színű vászonsapkát.

A ruhával fedett és a szabadon hagyott bőrfelület határát kezeljük rovarriasztóval. Ezek közül olyat vásároljunk, amely 8 óránál nem rövidebb hatású.

A legfontosabb, kullancsok által terjesztett betegségek

  • Vírusos agyvelőgyulladás. Védőoltással megelőzhető, melyet bármelyik orvos felírhat. Létezik csípés utáni megelőzésre való is, de csak a csípés után maximum 96 órán belül beadva nyújt védelmet.
  • Lyme-kór. A leggyakoribb, kullancsok által terjesztett betegség. Védőoltás még nincs ellene, viszont jól gyógyítható.
  • Tibola. A regionális nyirokcsomók fájdalmas duzzanata. Antibiotikummal kezelhető.

Így ismerhetjük fel a tüneteket

A Lyme-kór legtöbbször a csípés körül fokozatosan növekvő, legalább 5 cm-es gyulladásos pírral kezdődik. A folt lehet többszörös, és szinte sohasem múlik el egy héten belül.

Nyári-őszi időszakban minden arcidegbénulás, térdízületi gyulladás esetén érdemes szakemberhez fordulni. Ha a tarkótáji csípés helye megduzzad, esetleg váladékozik, körülötte a nyirokcsomók ugyancsak megnőnek, néha babnyi méretűek lesznek, gyanús, hogy a nagy testű kullancs Tibolát terjesztett. 

A Tibola többnyire kezelés nélkül is teljesen meggyógyul. Láz, fejfájás, hányás, szédülés és eszméletzavar esetén agyhártyagyulladás gyanúja is felmerül, ezért orvoshoz kell fordulni.

Mikor ajánlott az agyhártyagyulladás elleni védőoltás beadása?

Ez mindenkinek ajánlott, aki kullancsos helyen él, pihen vagy dolgozik. Az oltási sorozat beadása bármikor elkezdhető, de kullancscsípés után egy hónapon belül nem ajánlott.

No és a szúnyogok?

A szúnyogok közel 2000 faja közül mindössze 53 a potenciális vérszívó, közülük is csak a nőstények, és nem is mindegyik. Van, amelyik megelégszik a nektárral, de az igazán rámenős anyák a táplálóbb vért választják tojásaiknak.

A viszketés és a szúnyogcsípés összes kellemetlen tünete valójában szervezetünk immunválasza. Sajnos nem mindig ússzuk meg ennyivel. A hazánkban őshonos szúnyogfajok is nagyon komoly betegségeket hordozhatnak: a nyugat-nílusi lázat.

Ez egy vírusos megbetegedés, idegrendszeri problémákat okozhat. És a maláriát, amelyet azonban szerencsére 1960-as években sikerült kiirtani Magyarországról.

Új egyedek

A felmelegedéssel olyan szúnyogok is elérték Magyarországot, főleg a déli részeket, amelyek korábban nem voltak. Például a kutyák szívférgességét terjesztő szúnyogfajoknak kimutatták egyedeit, de „csak” késő nyáron, július második felében és augusztusban.

Ez pedig a szakemberek szerint annyit tesz, hogy behurcolt egyedekről van szó, ma még a tigris- vagy zebraszúnyog sem képes áttelelni Magyarországon.

Aggodalomra az ázsiai bozótszúnyog ad okot. Nyugat-nílusi vírust terjeszthet, amelyik faj stabil populációt hozott létre Magyarországon és nyugatról kelet felé terjeszkedik. A koreai szúnyog bőrférgességet és akár agyhártyagyulladást is okozhat.

Védekezés

A víztározókat, esővíztározókat tartsuk lefedve, a pangó vizeket mindig öntsük ki, ezzel akár több száz szúnyogot is megölhetünk, és megakadályozzuk, hogy még több rovar petézzen le benne.

Illatokkal védekezhetünk. A szúnyogok is irtóznak bizonyos illatoktól, így a borsmenta, a bazsalikom, a menta, a kamilla illatától is. Ugyancsak távol tarthatóak a szúnyogok, ha őrölt szegfűszegből, vízből, le­ven­dula- és citromolajból álló keveréket párologtatunk, így biztosan nem jönnek be a házba.

A szúnyogcsípés megelőzése érdekében áztassunk borsmentát hígított ecet és repceolaj keverékében, majd kenjük be a lével a bő­rünket. Teafaolajjal is készíthetünk spray-t: 1-2 deciliter desztillált vízbe csepegtessünk 20 csepp olajat, majd fújjuk a bőrünkre.

Így készítsünk rovarcsapdát

Csak egy palackra, pici vízre, cukorra és mézre van szükségünk. Vágjuk félbe a palackot, öntsünk egy pici vizet az aljába, és keverjünk hozzá 3 kanál cukrot és egy kanál mézet.

A palack felső részét kupakkal lefelé tegyük bele. Az édes vonzza a rovarokat, ezért belemennek a palackba, de kifelé már nehezen tudnak jönni.

Címkék: szúnyog, kullancs, agyhártyagyulladás, lyme-kór, tigrisszúnyog, rovarcsapda, tibola

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!