A Ridikül Magazin megrendeléséhez kattintson erre a sávra!

Ridikül Magazin logo

A first ladyk titkos élete

Azt szokták mondani, minden sikeres férfi mögött egy erős asszony áll. Ez igaz azokra a házasságokra is, ahol a férfi egy ország vezetője, s asszony az ország first ladyje.

Fotó: Shutterstock.com

A sokak által irigyelt szerepkör egyáltalán nem könnyű. Az első asszonyok dolga legtöbb esetben a protokoll. Kötelességük részt venni a nagy és fontos állami eseményeken, ott ragyogni férjük oldalán. Elvárják tőlük, hogy jótékonykodjanak, hogy válasszanak maguknak egy alapítványt, egy ügyet, amely mellé odaállnak. Elvárják tőlük a mosolyt, a divatos ruhákat, az értelmes nyilatkozatokat.

Fényképezőgépek kereszttüzében

Egy ország első asszonyának minden lépését a sajtó figyeli. Nagyobb nyilvánosságot kap minden fel- és félrelépésük, mint bármely sztáré. Magánéletükre éppúgy, mint minden hírességnek, vigyázniuk kell. Ezt legtöbbször nem is bízzák rájuk. Asszisztensek, sajtósok, stílustanácsadók, fotósok, beszédírók vigyáznak arra, hogy egy ország első emberének a felesége olyan legyen, amilyet a közvélemény, férjük szavazói elvárnak.

Hibázniuk tilos, hiszen az ellenzék kihegyezett tollal várja, hogy beléjük köthessen. Szóval, bár úgy tűnhet, hogy egy ország első asszonyának lenni csodás dolog, hiszen bármit kívánhatnak, gyerekeik a legjobb magániskolába járhatnak, anyagi, háztartási gondjaik nincsenek, a fényképezőgépek kereszttüzében élni nagyon nehéz. Tulajdonképpen mindenhol a világon idegesítő, ha egy embernek nincs magánélete. Nem könnyű ez sem a Fehér Házban, sem a Downing streeten, sem az Elysée-, sem a Sándor-palotában.

Fotó: Shutterstock.com

A Kelet első asszonyai

Lenin felesége, Nagyezsda Krupszkaja megvetette a fényűzést, valósággal gyűlölte az előkelő ruhákat. A hatalom csúcsán álló férje mellett is szerény ruhákban jelent meg a nyilvánosság előtt. Száműzetésekor a Szibériában raboskodó Leninnel együtt töltötte büntetését. Végül ott házasodtak össze 1898-ban.

A kutatók úgy vélik, az asszony Basedow-kórban szenvedett, ez egyfajta autoimmun pajzsmirigy-túlműködés, amely a szem jellegzetes kidülledését okozza. Ezenkívül a menstruációs ciklust is megzavarja, ami megmagyarázhatja, miért nem született sohasem a házaspárnak gyermeke. Nagyezsda rossz egészségi állapota ellenére aktív szerepet töltött be a bolsevik pártban, és prominens tagja lett a későbbi szovjet oktatásügyi bürokráciának. Lenin személyi titkára volt, a párt folyóiratainak a szerkesztésében is tevékenyen részt vett. 

Sztálin második felesége Nagyezsda Allilujeva csupán 18 esztendős volt, amikor a 41 esztendős diktátorral 1919-ben egybekelt. Két gyermekük született: a később Sztálingrádnál pilótaként szolgáló Vaszilij és az Egyesült Államokban elhunyt Szvetlana.

Házasságuk igen feszült volt, és gyakran veszekedtek. Nagyezsda mentális betegségben szenvedett, valószínűleg mániás depressziós volt. A Sztálinnal történt egyik összezörrenését követően egy revolverrel az oldalán holtan találták hálószobájában. A hivatalos jelentés szerint a szovjet vezető neje vakbélgyulladásban halálozott el. A legtöbben Oroszországban a mai napig úgy vélik, hogy Sztálin maga ölte meg a feleségét.

Hruscsov hitvese, Nyina Kukharcsuk 1900-ban egy egyszerű ukrán paraszti családban született. Hruscsovval, akinek korábbi házasságaiból egy fia és egy lánya született, együtt éltek, de életüket hivatalosan csak Hruscsov nyugdíjazása után, 1965-ben kötötték össze.

Amikor Sztálin halála után Hruscsov a Szovjetunió élére került, Nyinára hárult a first lady szerep. Bár a nyilvánosságot nem szerette, részt vett férje külföldi útjain, beszélgetett a többi állam vezetőinek feleségeivel. Ebben kiváló nyelvtudása nagyban segítette: az oroszon, ukránon és lengyelen kívül franciául és angolul is megértette magát. Hruscsov 1971-es halálát követően havi 200 rubel nyugdíjból élt, egészen 1984-ben bekövetkezett haláláig.

Raisza Makszimovna Titarenko

Sztálin, Hruscsov, Brezsnyev és Csernyenko felesége a legritkább esetben állt a kamerák elé. Andropovról pedig csak akkor lehetett megtudni, hogy nős volt, amikor özvegye megjelent a temetésén. Gorbacsova elsöpörte ezt a hetvenéves hagyományt: diplomás volt, elegáns és fesztelen, oldottan beszélt a politikáról, miközben személyesen foglalkozott beteg és elhagyott gyermekekkel.

Szépsége, szellemessége, közvetlensége sokat javított a szovjet országimázson, hozzájárult a ’gonosz birodalmáról’ alkotott kép lerombolásához. Otthon azonban nem növelték népszerűségét az olyan hírek, hogy miután megcsodálta Margaret Thatcher brit miniszterelnök gyémánt fülbevalóit, a Cartier-szalonban rögvest vett egyet magának is, vagy hogy Washingtonban négy, ajándékba kapott szőrmekabátjából hármat meg is mutatott a kíváncsi tömegnek.

(forrás: múlt-kor.hu)

Fotó: Shutterstock.com

A Fehér Ház leghíresebb asszonyai

Amerikában semmiféle törvény nem rendelkezik a first lady feladatairól vagy kötelezettségeiről. Életüket inkább a szokások és elvárások irányítják. Nem minden elnök asszonya szerette a nyilvánosságot. Voltak, akik szinte láthatatlanok maradtak, és voltak, akik megelégedtek a hagyományos mosolygással és integetéssel.

Az első és máig a legjobb first ladynek tartott Eleanor Roosevelt erős, öntudatos nőként költözött be a Fehér Házba. Nem elégedett meg a mosolygósan integető háziasszony szerepével. Sokat foglalkozott az emberi és polgári jogokkal, valamint a munkanélküliséggel. Hetente rádióbeszédeket tartott, és saját rovata volt egy újságban, ahol pontosan kifejtette álláspontját a világról.

A II. világháború közepén Angliába utazott, kórházakat és fronton szolgáló katonákat látogatott meg. Arisztokrata származása ellenére nem szerette a szép és drága ruhákat, sem a bálokat. Öltözködése egyszerű volt, többek közt emiatt is került sokkal közelebb az emberekhez, mint bármelyik elődje.

Jackie Kennedy, bár csak három évet töltött a Fehér Házban, teljesen átalakította azt. Szerette a protokollt, rengeteget költött a megjelenésére. Öltözködési stílusát, kalapjait, hajviseletét a mai napig nők milliói utánozzák. Utolsó nyilvános szereplésén, férje meggyilkolását követően az egész világ előtt kísérte utolsó útjára az elnököt az arlingtoni temetőben. Jackie a magas és jóképű Kennedy elnök mellett mindig kedvesen mosolygott, pedig férje sok szép nővel, többek között Marilyn Monroe-val is megcsalta.

Hillary Clintonnak is meggyűlt a baja férje nők iránti vonzalmával. A híres Lewinsky-botrányban kiállt férje mellett, de utána úgy döntött, kilép az árnyékából. Nem várta meg az elnöki mandátum lejártát, még first ladyként indult el New York állam szenátori székéért, amit meg is nyert! Ő lett az első elnökfeleség, aki hivatásos politikus is volt egy személyben.

Michelle Obama az egészséges táplálkozás és a sport elterjesztését tűzte ki programjának. Külön kampányt indított a gyermekek elhízásának megelőzéséért. Munkája során pedig valóságos divatikonná vált. Rendre megválasztották az egyik legstílusosabb nőnek az Államokban.

Melania Trump, Amerika legfurcsább elnökének asszonya inkább a hiúságáról, mint az eszéről híres. Viszonya férjével nem túl jó, s ezt a protokollszerepléseiken készült videókon is látni. Volt olyan alkalom, amikor Melania nem volt hajlandó megfogni férje kezét. Ez a feszültség sok munkát ad a Fehér Ház sajtóirodájának. Az asszony elég gyakran lemond akár egy hivatalos utat is, ha éppen haragban vannak.

Az egyik legkényesebb pontja a hiúsága. Bár el kell ismerni, hogy jól néz ki. Igaz, nem segítség nélkül. Ismeri a stílust, ami tökéletesen illik a személyiségéhez, miközben betartja a protokoll diktálta szabályokat. A rossz nyelvek szerint a plasztikai sebészek jól keresnek rajta. Annyira hiú, hogy a hivatalos fehér házi portréját szinte a felismerhetetlenségig retusáltatta.

Fotó: Wikipédia

Az Elysée-palota asszonyai

Emmanuel Macron, Franciaország első embere mindössze 16 éves volt, amikor beleszeretett 40 éves drámatanárnőjébe, aki bankár férje oldalán nevelte három gyerekét. De a szerelmük minden akadályt legyőzött, pedig akadály volt bőven. Amikor a botrány kirobbant, Brigitte férje elköltözött feleségétől, a fiatal és fülig szerelmes fiút pedig Párizsba küldték tanulni.

Azt, hogy a szerelem tényleg legyőz mindent, mi sem igazolja jobban, mint hogy a pár a következő 13 évben távkapcsolatban szerette egymást. Emmanuel hétvégenként rohant haza az ő Brigitte-jéhez.

Emmanuel Macront, a jelenlegi francia elnököt és feleségét sok mindenért lehet kritizálni, de azzal biztosan nem lehet őket megvádolni, hogy nem szeretik egymást.

Pedig a francia elnöki körökben nem volt ritka a rossz házasság. François Hollande robogóval járt a szeretőjéhez. Nicolas Sarkozy elnöksége idején elvált, majd újranősült. Jacques Chirac és felesége külön lakásban éltek. François Mitterrand pedig kettős életet folytatott; temetésén egyszerre gyászolta felesége és a szeretője.

A Macron házaspárról efféle pletykákat nem hallani. Úgy tűnik, hogy a 24 évnyi korkülönbség ellenére Macronék rajonganak egymásért. Nyíltan vállalják szerelmüket. „Amikor együtt vannak, mintha a világ nem is létezne” – mondja róluk az asszony legidősebb lánya, Tiphaine. A kémia már találkozásukkor is brutálisan erős volt.

Az asszonyt sokan kritizálják ruhái, közvetlen stílusa, no és persze a korkülönbség miatt, míg a másik tábor pontosan ugyanezekért csodálja. Kedvességéről ódákat zengnek diplomáciai körökben. Brigitte egy interjúban elmondta: „Tudom, hogy fájdalmat okoztam a gyerekeimnek, amiért rengeteg szemrehányást tettem magamnak, de ha nem hozom meg ezt a döntést, kihagytam volna az egész életemet”.

Fotó: Shutterstock.com

A Sándor-palota asszonyai

Kinevezése idején Göncz Árpádnak egy öltönye volt, feleségének pedig két szoknyája és két kardigánja – emlékezett vissza Zsuzsa asszony egy interjúban a kezdeti időkre. Az első nagy protokollfeladatot, a walesi herceg érkezését, mindössze három nappal korábban tudták meg.

„Délelőtt kezdték készíteni a ruhámat, hogy délutánra, mire megérkeznek a repülőtérre, kész legyen. Leszállt a kis különgépük, Diana megjelent egy gyönyörű, nagy szélű kalapban, én a kis szürke kosztümömben, és megszólalt a Himnusz. Elkezdtem bőgni, mire Diana elővett egy csomag papír zsebkendőt, és a kezembe nyomta. Majd egyfolytában fogtuk egymás kezét, ők is érezték, hogy ez valami egészen rendkívüli” –  elevenítette fel az első napokat Göncz Árpádné egy rádióinterjúban.

Zsuzsa asszony hamar megtanult élni a firstladység kínálta lehetőségekkel. A holland miniszterelnök feleségének segítségével, holland közreműködéssel 36 lakóotthont hoztak létre Magyarországon, hogy ne kelljen intézetbe kerülniük azoknak a fogyatékosoknak, akiket idős szüleik otthon nem tudnak gondozni.

„Egy asszony vagyok a sok közül – mondta egyik interjújában Mádl Ferenc köztársasági elnök felesége, Mádl Dalma. – Kezdettől fogva igyekeztem szolgálatnak felfogni az életemben történt nagy változást” – tette hozzá. Gyakran ment fogyatékos gyermekekhez és fiatalokhoz, ellátogatott kórházakba, de gyakran vett részt rendhagyó jótékonysági rendezvényeken is. Azonban többször is elmondta, hogy nagyon sajnálta, amiért first ladyként kevesebb ideje jutott három unokájára, és a korábban mindennapos nagymamából ’vasárnapi’ nagymamává vált.

Fotó: MTI-Illyés Tibor

Sólyom László volt köztársasági elnök felesége, Sólyom Erzsébet habitusa nagyon hasonlított férje természetére. Szinte semmit sem tudunk róla, az államfő még halálát sem akarta nyilvánosságra hozni, mivel az asszonyt családi körben szerette volna gyászolni.

Erzsébet eredeti foglalkozása tanár volt, Budapesten született. Pécsen érettségizett, itt találkozott későbbi férjével, akivel 1966-ban kötött házasságot. Sólyom Lászlóval tehát diákkoruk óta ismerték egymást, mindketten a pécsi konzervatórium hallgatói voltak. Férje hivatalba lépésekor kijelentette: személyiségéből fakadóan nem kíván részt venni a protokolleseményeken. Tudatosan csak olyan szerepléseket vállalt, ahol a fogyatékkal élő gyerekek, a nagycsaládosok, az idős emberek védelmében állhatott ki.

A hazai államfők feleségei közül talán Makray Katalin, Schmitt Pál felesége volt a saját jogán a leghíresebb. Tízévesen kezdett tornázni, és négy év múlva már mesterfokú bajnoki címet szerzett a felnőttek között. Felemás korláton 1964-ben, a tokiói olimpián ezüstérmes lett. 1978-ban diplomát szerzett a Testnevelési Főiskolán, ahol azután edzőként dolgozott.

A magyar aerobik egyik megteremtője volt: szerepet vállalt a sportág edzőképzésében, a Magyar Aerobikszövetség megalapításában. Lányaival, Grétával, Petrával és Alexával közel tíz éven keresztül ott voltak minden este sok-sok magyar otthonában: a legendás tv-torna fűződik a nevükhöz.

Áder János felesége, Herczegh Anita négygyermekes édesanya, férjének több mint 30 éve hűséges társa. A jogi diplomát 1987-ben szerezte meg. Bírói hivatása önkéntes átmeneti felfüggesztéséig a Fővárosi Törvényszék Cégbíróságán dolgozott.

Csak ritkán, alapos okkal szólal meg. A koronavírus-járvány őt is nyilatkozatra késztette. Az összefogás és a segítségnyújtás fontosságát hangsúlyozta egy véradása alkalmával. Elmondta, hogy számára a véradás évtizedek óta állandó program, a járványtól függetlenül is jelentkezett volna véradóként. Természetesnek nevezte, hogy ha egészségesnek érzi magát és felhasználható a vére, akkor segítsen a rászorulóknak. Megjegyezte, a járvánnyal összefüggésben azt látja: az emberek összekapaszkodnak, összetartanak, és nagyon sok pozitív példát lát arra, hogy emberek megmozdulnak azért, hogy segítsenek másoknak.

Hazánk jelenlegi first ladyje feladatának tekinti, hogy a közéletben több figyelmet kaphassanak a tehetséges gyermekek, fiatalok és az értük dolgozó szervezetek is. A gyermeknevelés mellett a főzés szeretete, a kézművesség és a rendszeres sport is természetes része az életének. A téli sí- és a nyári vízi túrák évtizedek óta elmaradhatatlan családi programot jelentenek.

Míg környezete józanságát, nyíltságát, tájékozottságát és empátiáját tiszteli leginkább, számára az anyaként való helytállás a legfontosabb. Gyermekei közül Borbála, a legidősebb lány maga is jogász lett, András gazdasági főiskolát végzett, Orsolya a művészetek iránt érdeklődik, s a legkisebb, Júlia pedig középiskolai tanulmányait végzi.

Kádárné, a puritán

Magyarországot 1956-tól 89-ig vezető Kádár János a köztudatban puritán pártvezérként jelent meg. S valószínűleg az is volt. A nőkkel való kapcsolataiban biztosan. Feleségén kívül ritkán lehetett más nőt látni mellette. Kádár Jánosné is puritán volt, annak ellenére, hogy kosztümjeit a Rotschild-szalonból is rendelték. Az asszony ritkán jelent meg first ladyként az ország vezetője mellett. Ruhaviseletében és külső megjelenésében inkább arra a munkásnőre emlékeztetett, aki az édesanyja volt.

Fotó: Shutterstock.com

Még nincs hozzászólás

Szóljon hozzá!


Az ide beírt név jelenik majd meg a hozzászólásánál!

Az ide beírt emailcím nem fog megjelenni a hozzászólásban, kizárólag az esetleges válaszhoz tároljuk!

Figyelem! Az ide beírt szöveg minden látogatónk számára látható lesz!

A ridikulmagazin.hu site adminisztrációs és moderálási alapelveibol eredoen elofordulhat késés a beküldés és a megjelenés között!